Zwrot dofinansowania nauki pracownikowi?

Zwrot dofinansowania nauki pracownikowi?

Pracownik, który chce podnosić swoje kwalifikacje, może liczyć na pewne ułatwienia. Poza uprawnieniami, które wynikają bezpośrednio z przepisów Kodeksu pracy, zatrudniony może też otrzymać dodatkowe wsparcie od swojego pracodawcy. Kiedy będzie trzeba je zwrócić?

zym jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych? Definicję znaleźć można w art. 1031 § 1 Kodeksu pracy: „Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy oraz za jego zgodą”. W praktyce mogą to być studia podyplomowe, szkolenia zawodowe lub kurs języka obcego. Istotną kwestią jednak jest to, że na zajęcia takie pracownik uczęszcza albo z inicjatywy przełożonego, albo za jego zgodą. Jak podaje www.praca.bielsko.pl tylko w takim przypadku zatrudnionemu będą przysługiwały dodatkowe uprawnienia, o których mowa w Kodeksie pracy.

Ułatwienia dla pracownika

Pracownik, który dokształca się – i jednocześnie spełnia wymogi określone w wyżej wymienionym artykule – może liczyć na dodatkowe korzyści. Mowa tu o tym, że przysługuje mu (zgodnie z art. 1031 § 2), z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:

  • urlop szkoleniowy,
  • zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Wymienione uprawnienia są obowiązkowe, co oznacza, że przysługują pracownikowi z samego faktu, iż podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. W praktyce można spotkać się też z sytuacją, w której to sam pracodawca wychodzi naprzeciw potrzebom swojego pracownika i oferuje mu dodatkową pomoc. Ta może być w formie pieniężnej lub materialnej. W drugim przypadku mowa choćby o zakupie podręczników czy materiałów niezbędnych do nauki. Dodatkowe świadczenia mogą też obejmować opłaty za kształcenie, przejazd czy zakwaterowanie.

Poza wyżej wymienionymi ułatwieniami, pracownik może też starać się – na innych zasadach – o uzyskanie zwolnienia z całości lub części dnia pracy bez zachowania wynagrodzenia lub o urlop bezpłatny.

 

Kiedy umowa?

Trzeba zauważyć, że pracodawca, który decyduje się na udzielenie dodatkowego wsparcia swojemu pracownikowi, ponosi określone koszty. Z tego też względu często zdarza się, że podmiot zatrudniający decyduje się na podpisanie z podwładnym dodatkowej umowy. Taka umowa szkoleniowa ma zabezpieczyć interesy pracodawcy. W podpisywanym dokumencie strony mogą zawrzeć informacje o wzajemnych prawach i obowiązkach, choć trzeba pamiętać, że poczynione zapisy nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż te, które znajdują się w Kodeksie pracy. Z punktu widzenia pracodawcy umowa taka zazwyczaj wskazuje na formę i wysokość pomocy, określa również czas, przez który zatrudniony zobowiązuje się pracować w firmie. W praktyce na podpisanie takiej umowy nie decydują się tylko te firmy, które nie mają zamiaru kontynuować stosunku pracy z zatrudnionym po ukończeniu przez niego podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

 

Czasem pomoc trzeba zwrócić

Zgodnie z obowiązującymi przepisami może zdarzyć się taka sytuacja, w której to pracownik będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanej pomocy. Taką możliwość ustawodawca przewidział w art. 1035 Kodeksu pracy. I tak, do zwrotu kosztów, które poniósł pracodawca z tytułu dodatkowych kosztów, dojść może w sytuacji, w której to zatrudniony między innymi bez uzasadnionych przyczyn nie podejmuje podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerywa je. Inną możliwością jest rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, ale jednocześnie w terminie, który został określony w umowie (jako czas, który pracownik przepracuje w danej firmie). Innym powodem do wysunięcia żądania o zwrot wsparcia jest nieuzasadnione rozwiązanie bez wypowiedzenia przez zatrudnionego umowy z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracodawcę lub mobbingu. W każdym z tych przypadków zwrot kosztów nastąpić powinien w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.

Previous Kto może skorzystać z leasingu konsumenckiego?
Next Warta: strategia dwóch marek przynosi wzrost

You might also like

Innowacyjne firmy mogą liczyć na większe ulgi podatkowe i łatwiejsze procedury

Na przełomie roku weszły w życie przepisy tzw. małej ustawy o innowacyjności. Wprowadziła ona szereg ulg podatkowych i ułatwień dla przedsiębiorców, którzy inwestują w badania i rozwój. Nowe przepisy upraszczają też procedurę komercjalizacji wynalazków na uczelniach,

Czy umowa o pracę gorsza od umowy cywilnoprawnej?

W ostatnim czasie duże korporacje i średnie firmy szukają na każdym kroku. W ramach cięcia kosztów starają się uporządkować również sprawy kadrowe i zmienić sposób zatrudniania pracowników. Umowa o pracę

Bezrobotny 0 Comments

Pracownicy nie potrafią pisać listów motywacyjnych

Nieprofesjonalny list motywacyjny może przekreślić szanse kandydata już na wstępnym etapie rekrutacji. Znaczna część pracowników nie przywiązuje jednak wagi do jego przygotowania. Najczęstszym błędem jest korzystanie z gotowych szablonów, które rekruterzy automatycznie

1 Comment

  1. akcentt
    31 stycznia, 11:32 Reply
    Nie wiedziałam, że istnieje coś takiego, jak zwrot dofinansowania nauki pracownikowi.

Leave a Reply