Zrzeczenie się obywatelstwa
Za obywatela konkretnego kraju uważa się osobę, której rodzice posiadają obywatelstwo lub chociaż jedno z nich. Wówczas dziecko urodzone na terytorium wybranego kraju uważane jest za jego mieszkańca. Czasami jednak nie wszyscy są zadowoleni ze swojego obywatelstwa, z różnych przyczyn (najczęściej politycznych, ale nie tylko). Czy można zrzekać się takiego prawa? Jak to zrobić od strony formalnej?
Przede wszystkim należy zacząć od wypełnienia i przekazania wniosku o zrzeczenie obywatelstwa. Zawiera on na oświadczenie o rezygnacji z obywatelstwa, oświadczenie o niekaralności. Dodatkowo wniosek taki posiada ważne załączniki, takie jak dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa, akt urodzenia, ewentualny akt małżeństwa, życiorys oraz zdjęcia.
Przygotowane dokumenty należy przesłać na adres wojewody (odpowiedniego do zamieszkiwanego województwa). W przypadku osób, które nie mieszkają w kraju do Konsulatu, a ten przekaże do Prezydenta.
I właśnie do prezydenta należy decyzja o pozbawieniu praw obywatelskich i podejmuje ją nieodwołanie.
Należy mieć świadomość, że aby pozbyć się jednego obywatelstwa trzeba posiadać przynajmniej jedno inne i je uznać za główne. Przede wszystkim dlatego, że nie może być ludzi niezrzeszonych państwowo.
W przypadku dzieci powyżej 16. roku życia o zmianie obywatelstwa muszą zadecydować sami. Oprócz opiekunów prawnych lub rodziców duże znaczenie ma zdanie dziecka, które ma być pozbawione tego prawa.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak wybierany jest Prezydent w Polsce?
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej jest wybierany na podstawie demokratycznych i tajnych wyborów (organizowane w terminach wyznaczonych przez Premiera), gdzie głosującymi są obywatele. Każdy może oddać tylko jeden głos. Kadencja prezydenta trwa
Poprawne zgłoszenie skargi konstytucyjnej
Skarga konstytucyjna jest formą obrony przed łamaniem praw i wolności zawartych w Konstytucji. Istotny jest sposób zgłaszana skargi, by była rozpatrzona. Zażalenie może złożyć obywatel oraz osoby nie posiadające obywatelstwa.
Odwołanie ministra poprzez wotum nieufności
Odpowiedzialność polityczną ministrowie ponoszą przed Sejmem oraz przed premierem. Narzędzie, które to kontroluje jest tzw. wotum nieufności. Wyróżniane są dwa rodzaje wotum nieufności. 1. Wotum nieufności wobec Rady Ministrów polega
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!