Znasz swoje prawa jako konsument?
Konsumentem jest każdy z nas, codziennie podejmujemy ważne decyzje konsumenckie. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ na gospodarkę mają nasze zakupy. Jako aktywni konsumenci jesteśmy chronieni szeregiem ustaw dbających o nasze interesy. W związku z tym możemy spotkać się z określeniem: prawa konsumenckie.
Prawa konsumenckie to zbiór ogólnych uprawnień, z których możemy korzystać. Głównie dotyczą one regulacji prawa obejmującego sprzedaż konsumencką, która ma miejsce między dwiema stronami zawierającymi umowę. Pierwszą z nich jest kupujący (osoba fizyczna), która nie działa przez wzgląd na prowadzona działalność czy zawód, druga stronę reprezentuje sprzedawca zwany także usługodawcą, czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie oferowanych dóbr i usług.
Najważniejsza dla nas umową spośród praw konsumenckich jest ta mówiąca o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Korzystamy z niej najczęściej składając reklamacje, zgłaszając gwarancję lub rękojmię. Określa ona sytuacje, kiedy kupiony przez nas produkt jest niezgodny z umową (inaczej wadliwy) tzn. nie nadaje się do powszechnego użycia lub jego właściwości nie są zbliżone do cech towarów tego samego typu. Zapewniania producenta, czy sprzedawcy o charakterze oferowanego wyrobu, znajdujące się na opakowaniu bądź udostępnione publicznie (za pomocą reklam czy gazet) muszą być zgodne ze stanem faktycznym. Jeśli tak nie jest, możemy uznać transakcję za niezgodny z umową konsumencką i domagać się jej rozwiązania lub doprowadzenia wyrobu do deklarowanej jakości. W art. 13 ust. 4 ustawy znajdujemy zapis mówiący o tym, iż posiadanie gwarancji na dany produkt czy usługę nie pozbawia nas to żadnego prawa przysługującego na mocy ustawy.
Posiadając gwarancje możemy swobodnie korzystać z prawa do reklamacji. Wybór należy do konsumenta, a nie producenta. Zawierając jakąkolwiek umowę konsumencką jesteśmy chronieni prawami konsumenckimi, mogą one różnic się w przypadkach kupna rzeczy używanej lub gdy sprzedający przedstawi pewne ograniczenia (np. wobec czasu ochrony produktu). Standardowo na złożenie reklamacji mamy 2 lata od daty zakupu przedmiotu. Kolejnymi niestandardowymi przypadkami umów konsumenckich są umowy o dzieło czy sprzedaży komisowej.
W celu uzyskania szczegółowych informacji o prawach chroniących konsumentów należy skierować się do przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Co zrobić z wadliwym towarem?
Często klienci robią zakupy pod wpływem emocji lub bez zastanowienia z powodu braku czasu. W domu okazuje się, że towar jest bezużyteczny, nietrafiony lub po prostu uszkodzony. Zwykle umyka to
Co zmieni się w sprzedaży internetowej w 2014 roku?
Nowym pomysłem wspólnoty europejskiej będzie uregulowanie spraw związanych ze sprzedażą za pośrednictwem internetu. Odbudowa przepisów ma trwać do 2014 roku i wprowadzić rewolucyjne zmiany dla wszystkich państw członkowskich. Jak zatem
Do kiedy można reklamować meble?
Każdy klient, który kupił przedmiot ma prawo do reklamacji. Oczywiście warunkiem jest dotrzymanie odpowiedniego terminu przeznaczonego na zgłaszanie skarg i nieprawidłowości. Jakie przepisy stosowane są w branży meblowej? Ile czasu
1 Comment
peter
19 grudnia, 15:09