Zatrudnienie w ramach stosunku pracy
W przypadku zaistnienia stosunku prawnego pomiędzy dwoma stronami mamy do czynienia ze stosunkiem pracy. Przez jego powstanie pracownik zobowiązuje się do spełniania określonej pracy na rzecz pracodawcy w miejscu i czasie przez niego wskazanym i pod jego kierownictwem. Pracodawca zatrudnia pracownika i ma obowiązek wypłacania mu wynagrodzenia. Zatrudnienie na takich zasadach ma postać stosunku pracy. Jest to stosunek prawny, który ma charakter zobowiązaniowy i stronami w nim są dwa równoprawne podmioty: pracownik i pracodawca.
Elementy specyficzne dla stosunku pracy to:
– odpłatność,
– podporządkowanie pracownika,
– osobista realizacja obowiązków,
– wykonywanie działań o charakterze niezmiennym, powtarzającym się,
– ponoszenie przez zatrudniającego odpowiedzialności za niewłaściwe wykonanie pracy lub brak jej wykonania.
Pracownikiem może być osoba, która osiągnęła 18. rok życia. W pewnych warunkach, zatrudniona może być osoba powyżej 16. roku życia w celu przygotowania zawodowego.
Wykonywanie działań prawnych oraz nawiązywanie stosunku pracy może być dokonywane przez osobę, która ma w tym zakresie ograniczone zdolności, pod warunkiem, że stosunek pracy nie sprzeciwia się dobru tej osoby.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak wysoką grzywnę może wystawić inspektor pracy?
Najczęściej praktykowaną reakcją inspektorów pracy na wykryte wykroczenie jest nałożenie na pracodawcę mandatu. Wychodzą oni z założenia że nakładanie kar w postaci mandatów jest bardziej skuteczne niż długotrwałe postępowanie sądowe.
Co oznacza norma pracy?
O normie pracy trzeba mówić w odniesieniu do ustaleń na umowie, które zawarto między podwładnym a przełożonym. Najpierw jednak została przeprowadzona spotkanie oraz wstępne negocjacje, w wyniku których obie strony
Wszystko na ostatnią chwilę?
Typowe wśród Polaków jest powiedzenie : „Co masz zrobić dziś, zrób jutro”. W większości przypadków wynika to z przekonania, iż lepiej przeanalizować problem ściśle, zanim zacznie się podejmować kroki. Czy
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!