Zatrudnienie terminowe i jego zalety

Zatrudnienie terminowe i jego zalety

Świat boryka się obecnie z ogromnymi kłopotami gospodarczymi. Każda firma zbiera oszczędności, aby chociaż przeciętnie funkcjonować na rynku. Przede wszystkim o oszczędności stara się poprzez moderowanie zatrudnienia tzn. regulowanie ilości stanowisk, wielkość honorarium, wypłat dodatków oraz sposobu zatrudnienia.

W chwili przyjęcia nowy pracownik podpisuje konkretną umowę, która będzie w odpowiedni sposób dostosowywała prawa i obowiązki zatrudnionego. Wedle Kodeksu Pracy przedsiębiorca może zasugerować kandydatowi różne typy umów. Przede wszystkim umowę o pracę (jako najlepszą z możliwych) oraz inne na czas ustalony, to jest:

= umowę zlecenie,

= umowę o dzieło,

= umowę na czas próbny,

= umowę na czas określony,

= umowę na zastępstwo,

= umowę kontraktową.

Umowy na czas określony są bardzo korzystne dla samego przedsiębiorcy, bowiem pozwalają redukować koszty zatrudnienia. W dużej mierze wtedy, gdy firma prosperuje najlepiej tylko w sezonie. Umożliwia to zatrudnienie większej ilości osób w okresach szczytowych i redukować liczbę etatów w okresie gorszym. Co więcej zwierzchnik może delegować konkretne zadania do zrobienia, na przykład sprzątanie biura trzy razy w miesiącu (nie trzeba zatrudniać sprzątaczki na etat). Tego typu rozwiązania ułatwiają unikanie zbędnego wydawania pieniędzy.

W przypadku umów okresowych, to znaczy od początku znany jest czas pracy, na przykład umowa na okres próbny czyli trzy miesiące. Jest to świetne rozwiązanie dla pracodawców, którzy chcą poznać z kim pracują. Na przestrzeni tych miesięcy mogą sprawdzić i przetestować pracownika, wypróbować i orzec czy da korzyści dla całej firmy. Jeśli nie, umowa zostaje rozwiązana po ustalonych miesiącach.

Często przedsiębiorcy wyszukują luki prawne i starają się przyjmować tylko na umowy czasowe, głównie osoby młode, bez doświadczenia, które nie mają wiedzy na temat zasad rządzących na rynkach pracy. Zazwyczaj sugerują umowy zlecenie i chcą ciągle je przedłużać. Jest to wbrew prawu, bowiem ciągłe przedłużanie może sugerować chęć wykorzystania pracownika.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Kiedy pracodawca nie odmówi wolnego?
Next Czy śnieżyca usprawiedliwia nieobecność w pracy pracownika?

You might also like

Wiadomości 2 komentarze

Rząd uderzy w kieszenie przedsiębiorców? W styczniu wzrośnie płaca minimalna

Prowadzisz biznes? Nie licz na jakąkolwiek obniżkę pozapłacowych koszów pracy. Przeciwnie. Na początku 2016 r. płaca minimalna w Polsce prawdopodobnie wzrośnie, a co za tym idzie, także obowiązkowa składka dla

Rodzaje przerw w czasie pracy

Istniej kilka rodzajów przerw, jakie przysługują pracownikowi. Część z nich przysługuje na mocy prawa i pracodawca nie musi wyrażać na nie zgody. Czas pracy obejmuje czas, w którym pracownik pozostaje

Czym charakteryzuje się stanowisko menadżera kooperacyjnego?

Od kilku lat wiele dużych firm i profesjonalnych korporacji stara się określić strategię rozwoju, która zagwarantuje przychody i wpłynie na wyniki sprzedażowe. Chodzi przede wszystkim o sprawne zarządzanie podwładnymi i

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply