Zatrudnienie terminowe i jego zalety

Zatrudnienie terminowe i jego zalety

Świat boryka się obecnie z ogromnymi kłopotami gospodarczymi. Każda firma zbiera oszczędności, aby chociaż przeciętnie funkcjonować na rynku. Przede wszystkim o oszczędności stara się poprzez moderowanie zatrudnienia tzn. regulowanie ilości stanowisk, wielkość honorarium, wypłat dodatków oraz sposobu zatrudnienia.

W chwili przyjęcia nowy pracownik podpisuje konkretną umowę, która będzie w odpowiedni sposób dostosowywała prawa i obowiązki zatrudnionego. Wedle Kodeksu Pracy przedsiębiorca może zasugerować kandydatowi różne typy umów. Przede wszystkim umowę o pracę (jako najlepszą z możliwych) oraz inne na czas ustalony, to jest:

= umowę zlecenie,

= umowę o dzieło,

= umowę na czas próbny,

= umowę na czas określony,

= umowę na zastępstwo,

= umowę kontraktową.

Umowy na czas określony są bardzo korzystne dla samego przedsiębiorcy, bowiem pozwalają redukować koszty zatrudnienia. W dużej mierze wtedy, gdy firma prosperuje najlepiej tylko w sezonie. Umożliwia to zatrudnienie większej ilości osób w okresach szczytowych i redukować liczbę etatów w okresie gorszym. Co więcej zwierzchnik może delegować konkretne zadania do zrobienia, na przykład sprzątanie biura trzy razy w miesiącu (nie trzeba zatrudniać sprzątaczki na etat). Tego typu rozwiązania ułatwiają unikanie zbędnego wydawania pieniędzy.

W przypadku umów okresowych, to znaczy od początku znany jest czas pracy, na przykład umowa na okres próbny czyli trzy miesiące. Jest to świetne rozwiązanie dla pracodawców, którzy chcą poznać z kim pracują. Na przestrzeni tych miesięcy mogą sprawdzić i przetestować pracownika, wypróbować i orzec czy da korzyści dla całej firmy. Jeśli nie, umowa zostaje rozwiązana po ustalonych miesiącach.

Często przedsiębiorcy wyszukują luki prawne i starają się przyjmować tylko na umowy czasowe, głównie osoby młode, bez doświadczenia, które nie mają wiedzy na temat zasad rządzących na rynkach pracy. Zazwyczaj sugerują umowy zlecenie i chcą ciągle je przedłużać. Jest to wbrew prawu, bowiem ciągłe przedłużanie może sugerować chęć wykorzystania pracownika.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Kiedy pracodawca nie odmówi wolnego?
Next Czy śnieżyca usprawiedliwia nieobecność w pracy pracownika?

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Czy można ukarać pracownika karą pieniężną?

Każda firma przygotowuje zbiór prawideł i zasad oraz regulamin, który stanowi dla pracowników wytyczne oraz ustanawia prawa i obowiązki. Wszystkie odstąpienia od ustaleń są odpowiednio karane. Aby było sprawiedliwie taki

Kiedy można skorzystać z tacierzyńskiego?

Tacierzyńskie wprowadzono jakiś czas temu, aby ojciec także mógł uczestniczyć przy porodzie i opiece nad noworodkiem w początkowych tygodniach życia. To dobre rozwiązanie, gdyż rozkłada obowiązki rodzicielskie na prawnych opiekunów

Czy warunki pracy poprawiają komfort?

Według badań przeprowadzonych niedawno zatrudniony docenia w pracy przyjazną atmosferę, wypłatę oraz miejsce sprawowania powierzonych zobowiązań zawodowych. O ile poprawne relacje ze współpracownikami i pieniądze są jasne, o tyle sporadycznie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply