Zasady wyboru sołtysa
Posada sołtysa to bardzo odpowiedzialna i poważna funkcja. Przede wszystkim dlatego, że to sołtys reprezentuje całe sołectwo oraz jest uczestnikiem spotkań w gminie lub na naradach z wójtem. Jak wybierany jest sołtys i kto decyduje o zwycięzcy?
Wybór sołtysa należy do społeczności wiejskiej i odbywa się w trybie tajnym. Każdy ma tylko jeden głos. Jeśli chodzi o kandydatów to zgłosić się może dowolna ilość chętnych na takie stanowisko. Wybory odbywają się po wcześniejszym ustaleniu terminu (na tydzień lub dwa przed glosowaniem) i powiadomieniu wszystkich uprawnionych do głosowania.
Przez społeczność wiejską uprawnioną do głosowania rozumie się mieszkańców konkretnego sołectwa. Warunkiem jest uzyskanie pełnoletności oraz zameldowanie na wyznaczonym obszarze.
Sołtys wybierany jest za zebraniu. Przestrzegania procedur pilnuje wyznaczona wcześniej komisja (trzy osoby, które przybyły na zebranie).
Stanowisko sołtysa to ciężka i trudna praca. Przede wszystkim dlatego, że musi czuwać nad całym sołectwem, jego sprawami oraz mieszkańcami. Powinien godnie prezentować swój rejon na zebraniach lub naradach. Oprócz tego zobowiązany jest do rozliczania się z mieszkańcami oraz ustalanie uchwał i zarządzeń.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
CEIDG – jak złożyć wniosek?
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej została powołana, żeby rejestrować wszystkie nowe firmy oraz przedsiębiorstwa funkcjonujące na terenie Polski. Znajduje się we wszystkich urzędach gminy. Podstawą wpisania do CEIDG
Sądy administracyjne i wojskowe
Polskie sadownictwo dzieli się kilka kategorii. Pośród szczególnych odłamów znajdziemy sądy administracyjne i wojskowe. Jednostki administracyjne maja za zadanie kontrole działań administracyjnych na terenie państwa. Do sądów tego typu wznosimy
Kogo nie dotyczy opłata klimatyczna?
O opłacie klimatycznej słyszy się najczęściej podczas wyjazdów wakacyjnych. Pobierana jest od turystów, którzy przyjechali wypocząć do wybranego miejsca. Jej wysokość zależy od długości pobytu i wieku. Kto ustanawia zakres
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!