Zasady działania Krajowej Rady Notarialnej
Każdy notariusz aktywny zawodowo może spisywać akty notarialne i spełniać inne przypisane mu zadania. Jest to praca odpowiedzialna i trudna. Zawód ten reprezentowany przez Krajową Radę Notarialną. Jakie są jej zadania i w jakim celu została powołana?
Stworzona została przede wszystkim po to, aby występować w imieniu tej grupy zawodowej w Polsce i poza jej granicami. Podstawowym obowiązkiem Krajowej Rady Notarialnej jest trzymanie pieczy nad wszystkimi notariuszami w kraju, monitorowanie ich poczynać, wykrywanie i rozstrzyganie nieprawidłowości oraz karane niepokornych notariuszy.
Oprócz tego do zadań Rady należy ustalanie i uchwalanie nowych regulaminów i ustaw, określanie wielkości składki przeznaczanej na pracę KRN oraz wyznaczanie terminów spotkań i konferencji wszystkich członków Rady. Dodatkowo koniec każdego roku jest czasem sporządzania raportu o sytuacji notariuszy w Polsce i przekazywany Ministrowi Sprawiedliwości.
Ponad 16 lat temu Rada stworzyła obszerny dokument mówiący o podstawowych prawach i obowiązkach notariusza, prawdach etycznych, którymi powinien się kierować. Jest pewnego rodzaju przewodnikiem i podręcznikiem (nie tylko dla początkujących w zawodzie).
Na czele Krajowej Rady Notarialnej zasiada prezes wybierany w demokratycznych wyborach. W skład zarządu natomiast notariusze wskazani przez izby notarialne. Główna siedziba znajduje się w Warszawie.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Bezpłatne konsultacje z notariuszem
Nie jest tajemnicą, że korzystanie z usług notariusza nie jest tanie. Z roku na rok ceny są coraz wyższe i coraz mniej osób na to stać. Mimo problemów finansowych czasami
Czym jest intercyza?
Zazwyczaj intercyza zawierana jest na potrzeby kobiety i mężczyzny, który planują w niedalekiej przyszłości przyjąć sakrament małżeństwa. Jej celem jest określenie i oddzielenie grubą kreską wkładu finansowego w małżeństwo obu
Komu przysługuje zachowek?
O zachowku można mówić wtedy, gdy piszący testament pominął w nim najbliższe osoby. Jest rodzajem ochrony prawnej dla rodziny zmarłego. Jakie procedury stosuje się podczas przyznawania zachowku? Komu przysługuje w
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!