Zasady działania funduszu alimentacyjnego

Zasady działania funduszu alimentacyjnego

Fundusz alimentacyjny powstał, aby wypłacać świadczenia dzieciom biologicznym lub przysposobionym na podstawie postanowienia sądu w sytuacji, gdy rodzic tego nie robi. Powodem zaniechania może być brak wynagrodzenia, bezskutecznie przeprowadzona egzekucja komornicza lub gdy rodzic nie może podjąć pracy z powodów osobistych.

O zaleganiu w płatnościach alimentacyjnych można mówić wówczas, gdy czas zadłużenia przekracza 60 dni roboczych lub dwa miesiące kalendarzowe. Wówczas istnieje podstawa do wypłacenia należności z funduszu alimentacyjnego. Jednak należy pamiętać, że powody opóźnienia muszą zostać wyjaśnione poprzez przedstawienie odpowiednich dokumentów.

Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z funduszu alimentacyjnego nie oznacza otrzymania równowartości kwoty należnej do zapłaty przez rodzica. Dzieje się tak dlatego, że górna granica świadczenia nie może przekraczać 500 zł. Zatem fundusz nie zawsze rekompensuje zadłużenie alimentacyjne.

W pierwszej kolejności z pomocy funduszu może skorzystać dziecko uczące się, które pozostaje pod opieką bezrobotnego rodzica, a alimenty są podstawowym źródłem utrzymania.

Aby w ogóle ubiegać się o świadczenie należy złożyć wniosek wraz z odpowiednimi załącznikami poświadczającymi prawo do alimentów, obecne dochody lub ich brak oraz informację o kwocie zadłużenia i okresie bez spłaty.

Fundusz alimentacyjny wypłaca pieniądze cały rok. W przypadku, gdy sytuacja finansowa dziecka zmieni się należy o tym poinformować odpowiednie organy.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Charakterystyka aresztu wydobywczego
Next Czym jest intercyza?

You might also like

Alimenty 1Comments

Badanie na ojcostwo

Ustalenie ojcostwa to przede wszystkim problem mężczyzn, którzy nie wierzą, że zostaną ojcami lub mają podejrzenia co do wiarygodności takiej informacji. Wykonanie badania ma rozwiać wątpliwości i rozstrzygnąć czy wskazany

Sprawy rodzinne 4 komentarze

Obowiązek alimentacyjny

W potocznym rozumieniu instytucji alimentacji i alimentów kojarzymy je jedynie z obowiązkiem, który nakłada sąd na ojca, aby łożył on na utrzymanie i wychowanie dziecka pozostającego przy matce. Sądy co

Alimenty 1Comments

Jak obniżyć alimenty?

Wysokość alimentów ustala sąd na podstawie dostarczonych przez obie strony dokumentów. Kwotę świadczenia można zmienić tylko w sytuacjach szczególnych, które mają poważne uzasadnienie (np. utrata pracy). Jak doprowadzić do zmniejszenia

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply