Z tytułu, jakiej umowy otrzymamy wcześniejszą emeryturę?

Z tytułu, jakiej umowy otrzymamy wcześniejszą emeryturę?

W Polsce popularne są różne typy zatrudniania pracobiorców do pracy. Umowy o pracę, dokumenty zlecenia czy umowy o dzieło. Niejednokrotnie przedsiębiorcy łączą zalety tych umów, dlatego o rodzaju porozumienia decyduje jego treść, a nie nazwa.

W przypadku, gdy treść umowy znacznym stopniu odzwierciedla prawa scharakteryzowane w Kodeksie Pracy, a mianowicie: pracodawca zatrudnia pracownika z tytułu wykonywania przez niego z obowiązków pracy w określonym miejscu i terminie. Za dyspozycyjność na rzecz zatrudniającego, pracobiorca otrzymuje scharakteryzowane wynagrodzenie, to umowa ma tytuł umowy o pracę.

Ważna jest forma zatrudnienia dla otrzymania wcześniej emerytury. Osoba, która może wnioskować o takie świadczenie musi płacić składki na ubezpieczenie społeczne i pracować na podstawie umowy o pracę. Czasami osoby w wieku emerytalnym pracują na umowę zlecenie, ale mają opłacane składki. Wtedy wątpliwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są spore i w imię zasady „ na nasza korzyść” nie przyznają świadczenia emerytalnego.

W scharakteryzowanej sytuacji warto skierować się do sądu, ponieważ prawo do bliższej emerytury w większości przypadków zostanie nam przyznane.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Kiedy można wystawić zwolnienie lekarskie?
Next Po co pracownicy łączą się w grupy?

You might also like

Czy umowa uaktywniająca jest potrzebna?

Od 2 lat możliwe jest w Polsce skorzystanie z umowy uaktywniającej. Podpisywana jest między prawnymi opiekunami a nianią, która deklaruje się do opieki i wychowania niepełnoletniego dziecka na czas określony.

Czy ukrywać przyjacielskie relacje z pracodawcą?

Według przeprowadzonych niedawno badań pracownicy najbardziej cenią w firmie dobrą i zdrową atmosferę oraz udane kontakty ze współpracownikami i szefem. Poza tym za źródło skutecznej pracy uważają przyjacielskie relacje z

Praca 0 Comments

Czy praca tłumacza przysięgłego jest łatwa?

Od zawsze wiadomo, że uczenie się języków obcych jest opłacalne. Nie tylko w życiu osobistym, ale także w sytuacjach prywatnych. Warto inwestować w zajęcia oraz rozwijać swoje umiejętności językowe, aby

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply