Z tytułu, jakiej umowy otrzymamy wcześniejszą emeryturę?
W Polsce popularne są różne typy zatrudniania pracobiorców do pracy. Umowy o pracę, dokumenty zlecenia czy umowy o dzieło. Niejednokrotnie przedsiębiorcy łączą zalety tych umów, dlatego o rodzaju porozumienia decyduje jego treść, a nie nazwa.
W przypadku, gdy treść umowy znacznym stopniu odzwierciedla prawa scharakteryzowane w Kodeksie Pracy, a mianowicie: pracodawca zatrudnia pracownika z tytułu wykonywania przez niego z obowiązków pracy w określonym miejscu i terminie. Za dyspozycyjność na rzecz zatrudniającego, pracobiorca otrzymuje scharakteryzowane wynagrodzenie, to umowa ma tytuł umowy o pracę.
Ważna jest forma zatrudnienia dla otrzymania wcześniej emerytury. Osoba, która może wnioskować o takie świadczenie musi płacić składki na ubezpieczenie społeczne i pracować na podstawie umowy o pracę. Czasami osoby w wieku emerytalnym pracują na umowę zlecenie, ale mają opłacane składki. Wtedy wątpliwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są spore i w imię zasady „ na nasza korzyść” nie przyznają świadczenia emerytalnego.
W scharakteryzowanej sytuacji warto skierować się do sądu, ponieważ prawo do bliższej emerytury w większości przypadków zostanie nam przyznane.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Na jakie przywileje może liczyć podwładna w ciąży?
Według obowiązujących przepisów nie istnieją ograniczenia zawodowe dla kobiet w ciąży. Oczywiście zadania powinny zostać dobrane do predyspozycji fizycznych oraz wskazówek lekarza. Czy ciężarna podwładna może oczekiwać na ewentualne przywileje?
Na jakich warunkach można zatrudniać osoby młodociane?
Przepisy zakładają możliwość zatrudnienia osób młodocianych. Pracodawcy, którzy rozważają takie działanie muszą jednak uwzględnić liczne ograniczenia, jakie wiążą się z przyjęciem do pracy takiego pracownika. Zgodnie z prawem pracy młodocianym
Prawa pracownika wynikające z rodzicielstwa
W dziale ósmym Kodeksu Pracy wyszczególnione zostały prawa kobiet pracujących odnoszące się do macierzyństwa. Tytuł działu akcentuje możliwość korzystania z uprawnień wynikających z rodzicielstwa dla zatrudnionych obojga płci, jednak większość
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!