Wynagrodzenie dla pracownika pracującego na dwóch stanowiskach pracy

Każdy, kto pracował w korporacji lub większej firmie wie, że prócz obowiązków wynikających z umowy o pracę (lub innej) musiał spełniać dodatkowe zadania, lecz nie dostawał za to bonusowego wynagrodzenia. Częściej jednak ma to miejsce w mniejszych zakładach, które próbują oszczędzać na każdym kroku. I np. sprzedawczyni w sklepie, poza koniecznością obsługi klienta, sprząta, prowadzi księgowość, odbiera telefony. Czasami zdarza się, że otrzymuje pieniądze za funkcję sprzątaczki czy księgowej. Rodzi się pytanie, czy można tak eksploatować pracownika?

Zdarza się, że zakres obowiązków pracującego nie jest duży i część czasu pracy może poświęcić na ,,swoje sprawy”. Wtedy zatrudniający, nie chcąc na tym tracić dokłada podwładnemu inne zobowiązania, zamiast finansować nowego pracownika. Mało kto wie, że w takiej sytuacji należy bez zastanowienia poprosić o zapisanie zmian w umowie o pracę. Od strony urzędowej oficjalnej polega to na dodaniu do listy dodatkowych powinności i może się to stać w dwojaki sposób:

– porozumienie zmieniające – umowa między zatrudnianym a zatrudniającym. Buduje się załącznik ze zmianami do umowy pierwotnej, w którym umieścić trzeba pełną listę pierwotnych i dodatkowych obowiązków. Pracodawca zgadza się na złączenie kilku stanowisk (funkcji), a pracownik na ich wykonywanie.

– wypowiedzenie zmieniające – czynność prawna ze strony zatrudniającego. Dochodzi do wypowiedzenia aktualnych warunków pracy i zawarcie nowej umowy. Zmienia się wysokość wynagrodzenia, charakterystyka pracy. Decyzję podejmuje pracodawca.

Jeśli dochodzi do zmiany charakterystyki pracy, czyli dołączenia nowych obowiązków, należałoby podnieść również wypłatę. Brak premii nie jest przekroczeniem prawa zawartego w Kodeksie Pracy. Premia jest bowiem świadomym wyborem pracodawcy, może ją przyznać, ale nie musi. Jeśli pracownik podpisze nową umowę bez uwzględnienia większego honorarium, wówczas wyraża zgodę na otrzymywanie normalnej wypłaty.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Telepraca dla ciężarnych
Next Jakie prawa przysługują pracownikowi na urlopie wychowawczym?

You might also like

Zarobki 0 Comments

Ile zarabiają informatycy?

Branża informatyczna to obecnie jedna z bardziej dynamicznych i elastycznych na świecie. Podlega ciągłym zmianom i udoskonaleniom. Specjaliści z tej dziedziny doskonale wiedzą, że trzeba być ciągle na bieżąco, aby

Zarobki 1Comments

Jak obliczyć trzynastkę dla pracownika?

Wedle prawa funkcjonuje grupa pracowników, którzy mogą otrzymać trzynastą wypłatę (tzw. trzynastkę). Sposób jej liczenia jest dość charakterystyczny i łączy się z kilkoma kwestiami. Kto ma prawo do trzynastej pensji?

Zarobki 0 Comments

Ile wynosi wynagrodzenie urlopowe w Polsce?

Pracownik pracujący na podstawie umowy o prace ma prawo odpłatnego wypoczynku w ciągu roku. Wartość wynagrodzenia urlopowego na podstawie Kodeksu Pracy powinno stanowić równowartość pieniężna równą standardowej comiesięcznej wypłacie. Bez

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply