Wszystko o zwolnieniu dyscyplinarnym

Wszystko o zwolnieniu dyscyplinarnym

Nie zawsze współpraca na linii pracodawca-pracownik układa się dobrze. Bywają sytuacje, kiedy relacje nie są poprawne, a zatrudniony nie przedstawia zainteresowania obowiązkami. W jaki sposób przeprowadzić zwolnienie dyscyplinarne? Kiedy powinno zostać zastosowane?

O zwolnieniu dyscyplinarnym zatrudnionego trzeba mówić w ramach zdarzeń wyjątkowych i zupełnie nadzwyczajnych, kiedy wcześniejsze uwagi i nagany nie dały rezultatu. Wówczas nie trzeba stosować okresu wypowiedzenia, ponieważ podwładny złamał wszystkie funkcjonujące zasady.

Pracownik zostanie zwolniony bezzwłocznie, jeśli powstała podstawa do zastosowania takiego kroku. Przede wszystkim w sytuacji, gdy doszło do pogwałcenia warunków umownych, np. pozostawienie miejsca pracy, poważne niedopełnienie powinności, systematyczne błędy lub świadome uszkodzenie mienia przedsiębiorstwa.

Od czasu do czasu zwolnienie dyscyplinarne zachodzi w sytuacji, kiedy pracodawca wskazał kilka nieścisłości, które spowodowały zakończenie współpracy. Oczywiście informacja o okolicznościach rozwiązania umowy może zostać zamieszczona w świadectwie pracy jako wskazówka dla przyszłych pracodawców.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Na jakich zasadach oddawać 1% podatku?
Next Co zapewnia pracodawca w okresie zimowym?

You might also like

Czym charakteryzuje się działalność regulowana?

W zgodzie z prawem każdy może otworzyć własną firmę, określić branżę oraz zakres proponowanych usług. Trzeba jednak wiedzieć, że w polskim prawie mają miejsce pewne ograniczenia, które omawiają warunki funkcjonowania

Czy praca tymczasowa ma swoje zalety?

Dość często osoba, która zaczyna swoją drogę zawodową poszukuje stałego i pewnego zatrudnienia oraz satysfakcjonujących zarobków. Okazuje się jednak, że nie każdy pracownik marzy o długotrwałej umowie i wieloletniej współpracy.

Kiedy wypowiedzenie jest konieczne?

Bazą każdej współpracy na linii przełożony-podwładny jest umowa, która określa zasady działania i stabilizuje kwestię wypłaty oraz możliwego wypowiedzenia. Kiedy konieczne jest zakończenie zawodowych relacji? W jakich przypadkach firma decyduje

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply