Wszystko o zasiłku pogrzebowym
Świadczenie pogrzebowe wypłacane jest rodzinie lub najbliższym, aby mogli pokryć najważniejsze koszty związane z pochówkiem i uroczystością. Głównie chodzi o korzystanie z usług pogrzebowych, pomocy księdza i zorganizowanie stypy. Na jakich warunkach przyznawany jest zasiłek i dla kogo w pierwszej kolejności?
Przede wszystkim należy powiedzieć, że kwota zasiłku jest niezmienna od kilku lat i wynosi 4 tys. zł. Warunkiem otrzymania gotówki jest potwierdzenie, że rzeczywiście doszło do zgonu osoby spokrewnionej. Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać świadczenie osoba zmarła powinna być za życia ubezpieczona, pracująca lub upoważniona do pobierania emerytury lub renty.
Prawo do pobrania zasiłku mają w pierwszej kolejności członkowie rodziny (dzieci biologiczne i przysposobione, małżonek, wnuki, rodzeństwo, rodzice). W następnej kolejności wchodzi w grę dalsza rodzina lub inne uprawnione osoby (czasami nawet pracodawca).
Zasiłek pogrzebowy może zostać podzielony na kilku członków rodziny lub osób zgodnie z poniesionymi kosztami. Muszą one jednak zostać udokumentowane (faktura, rachunek).
Jeśli zmarły nie posiadał rodziny lub innych osób upoważnionych do odbioru świadczenia pogrzebowe wszystkie formalności i pochówek spada na państwo. Wówczas cała procedura odbywa się w sposób skrócony, bez obrządku.
Aby uzyskać zasiłek na sfinansowanie pogrzebu należy złożyć wniosek (wraz z aktem zgonu) do ZUS-u z prośbą o przyznanie pieniędzy. Maksymalny czas oczekiwania na wypłatę to rok, jednak zwykle gotówka jest dostępna szybciej.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Co nowego w ustawie o zasiłkach?
W zgodzie z prawem od listopada funkcjonują nowe warunki wypłacania zasiłków. Modyfikacjom uległ przede wszystkim sposób ubiegania się o świadczenie oraz przedstawianie dokumentów uprawniających do pobierania środków. Jak aktualnie wygląda
Czy zasiłek dla bezrobotnych można przenieść do innego kraju?
Według przepisów Polak, który przebywa poza ojczyzną może ubiegać się o otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych. Z całą pewnością musi spełnić kilka istotnych warunków oraz dysponować ważną dokumentacją. Niewiele osób jednak
Nowa ustawa ograniczy dominację wielkiej czwórki firm audytorskich
Polski rynek audytu i doradztwa zdominowały firmy globalne z tzw. wielkiej czwórki. Z ich usług korzystają wszystkie spółki giełdowe skupione w WIG20 oraz większość jednostek zainteresowania publicznego. UOKiK wskazuje, że rynek ma cechy oligopolu
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!