Wszystko o zasiłku pogrzebowym

Wszystko o zasiłku pogrzebowym

Świadczenie pogrzebowe wypłacane jest rodzinie lub najbliższym, aby mogli pokryć najważniejsze koszty związane z pochówkiem i uroczystością. Głównie chodzi o korzystanie z usług pogrzebowych, pomocy księdza i zorganizowanie stypy. Na jakich warunkach przyznawany jest zasiłek i dla kogo w pierwszej kolejności?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że kwota zasiłku jest niezmienna od kilku lat i wynosi 4 tys. zł. Warunkiem otrzymania gotówki jest potwierdzenie, że rzeczywiście doszło do zgonu osoby spokrewnionej. Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać świadczenie osoba zmarła powinna być za życia ubezpieczona, pracująca lub upoważniona do pobierania emerytury lub renty.

Prawo do pobrania zasiłku mają w pierwszej kolejności członkowie rodziny (dzieci biologiczne i przysposobione, małżonek, wnuki, rodzeństwo, rodzice). W następnej kolejności wchodzi w grę dalsza rodzina lub inne uprawnione osoby (czasami nawet pracodawca).

Zasiłek pogrzebowy może zostać podzielony na kilku członków rodziny lub osób zgodnie z poniesionymi kosztami. Muszą one jednak zostać udokumentowane (faktura, rachunek).

Jeśli zmarły nie posiadał rodziny lub innych osób upoważnionych do odbioru świadczenia pogrzebowe wszystkie formalności i pochówek spada na państwo. Wówczas cała procedura odbywa się w sposób skrócony, bez obrządku.

Aby uzyskać zasiłek na sfinansowanie pogrzebu należy złożyć wniosek (wraz z aktem zgonu) do ZUS-u z prośbą o przyznanie pieniędzy. Maksymalny czas oczekiwania na wypłatę to rok, jednak zwykle gotówka jest dostępna szybciej.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Charakterystyka czynu ciągłego
Next Procedura przesłuchania

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Wypadki i kolizje drogowe kosztują gospodarkę niemal 50 mld zł rocznie

Poprawa bezpieczeństwa na polskich i europejskich drogach to przede wszystkim kwestia ludzkiego zdrowia i życia, a także wysokich kosztów finansowych. Od 2013 roku trwa realizacja narodowej strategii poprawy ruchu drogowego, przyjęto też

Wiadomości 0 Comments

Jak zawrzeć ugodę administracyjną?

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego możliwe jest zawieranie ugody. Żeby jednak do tego doszło należy wypełnić kilka podstawowych warunków. W jakich przypadkach zawiera się ugodę administracyjną? Czy jest to właściwy

Wiadomości 0 Comments

Prawa autorskie w zawodzie dziennikarza

Dziennikarz ze względu na typ swojej pracy jest niejednokrotnie narażony na naruszenie zasad autorskich. Osoba trudniąca się tym zawodem powinna dokładać wszelkich starań, by nie dopuścić do takich pozwów. Reguły

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply