Wszystko o zasiłku pogrzebowym

Wszystko o zasiłku pogrzebowym

Świadczenie pogrzebowe wypłacane jest rodzinie lub najbliższym, aby mogli pokryć najważniejsze koszty związane z pochówkiem i uroczystością. Głównie chodzi o korzystanie z usług pogrzebowych, pomocy księdza i zorganizowanie stypy. Na jakich warunkach przyznawany jest zasiłek i dla kogo w pierwszej kolejności?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że kwota zasiłku jest niezmienna od kilku lat i wynosi 4 tys. zł. Warunkiem otrzymania gotówki jest potwierdzenie, że rzeczywiście doszło do zgonu osoby spokrewnionej. Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać świadczenie osoba zmarła powinna być za życia ubezpieczona, pracująca lub upoważniona do pobierania emerytury lub renty.

Prawo do pobrania zasiłku mają w pierwszej kolejności członkowie rodziny (dzieci biologiczne i przysposobione, małżonek, wnuki, rodzeństwo, rodzice). W następnej kolejności wchodzi w grę dalsza rodzina lub inne uprawnione osoby (czasami nawet pracodawca).

Zasiłek pogrzebowy może zostać podzielony na kilku członków rodziny lub osób zgodnie z poniesionymi kosztami. Muszą one jednak zostać udokumentowane (faktura, rachunek).

Jeśli zmarły nie posiadał rodziny lub innych osób upoważnionych do odbioru świadczenia pogrzebowe wszystkie formalności i pochówek spada na państwo. Wówczas cała procedura odbywa się w sposób skrócony, bez obrządku.

Aby uzyskać zasiłek na sfinansowanie pogrzebu należy złożyć wniosek (wraz z aktem zgonu) do ZUS-u z prośbą o przyznanie pieniędzy. Maksymalny czas oczekiwania na wypłatę to rok, jednak zwykle gotówka jest dostępna szybciej.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Charakterystyka czynu ciągłego
Next Procedura przesłuchania

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Dlaczego warto korzystać z KRD?

Zasada działania KRD, czyli Krajowego Rejestru Długów, jest bardzo prosta. Rejestr gromadzi i udostępnia dane na temat nierzetelnych konsumentów oraz podmiotów gospodarczych. Korzystanie z takich informacji może okazać się bardzo

Wiadomości 0 Comments

Przedsiębiorców wracających w wyniku brexitu do Polski czekają problemy z biurokracją oraz dostępem do kapitału

Według szacunków na Wyspach Brytyjskich przebywa przeszło 800 tys. Polaków. Od 2007 roku powstało tam 40 tys. krajowych podmiotów gospodarczych. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może spowodować trudności na tamtejszym

Wiadomości 0 Comments

RPP: stopy procentowe bez zmian

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: • stopa referencyjna 2,00% w skali rocznej; • stopa lombardowa 3,00% w skali rocznej; • stopa depozytowa 1,00% w skali rocznej;

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply