Wszystko o urlopie tacierzyńskim?
Urlop tacierzyński został wprowadzony wiele lat temu, żeby ojciec również uczestniczył w narodzinach dziecka i opiece nad nim w pierwszych momentach życia. To doskonałe wyjście, gdyż dzieli zadania rodzicielskie i umożliwia budowanie więzi. Na jakich zasadach przyznaje się urlop ojcowski?
W zgodzie z obowiązującymi przepisami urlop tacierzyński przyznawany jest w kilku sytuacjach. Najczęściej, kiedy matka zrzeka się po upływie 14 tygodni z reszty własnego urlopu macierzyńskiego, wówczas opiekę nad dzieckiem sprawuje ojciec. Prawo do urlopu ojcowskiego pracownik posiada również w przypadku, kiedy matka dziecka ma problemy ze zdrowiem lub umarła w trakcie porodu.
W przypadku, kiedy nie doszło do komplikacji, ojciec ma prawo do dwóch tygodni niezależnego urlopu na opiekę i wsparcie w wychowaniu nowonarodzonego dziecka. Oprócz tego, w przypadkach trudnych, powinien zyskać od matki urlop macierzyński. Jego długość uzależnione jest od konkretnej sytuacji rodziny.
Aby ojciec otrzymał urlop musi wypełnić wniosek oraz dołączyć skrócony akt urodzenia dziecka. Cała procedura formalna powinna zostać załatwiona na tydzień przed rozpoczęciem planowanego tacierzyńskiego. Według ustawy pracodawca musi zgodzić się na udzielenie urlopu.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Czym charakteryzuje się oryginalny biznesplan?
Każdy przedsiębiorca, który planuje założyć własną działalność gospodarczą, powinien przygotować dobry i rzetelny biznesplan. Nie funkcjonują jednak żadne zasady, które regulowałyby kwestię. W związku z tym większość punktów może opracować
Jak wysoką grzywnę może wystawić inspektor pracy?
Najczęściej praktykowaną reakcją inspektorów pracy na wykryte wykroczenie jest nałożenie na pracodawcę mandatu. Wychodzą oni z założenia że nakładanie kar w postaci mandatów jest bardziej skuteczne niż długotrwałe postępowanie sądowe.
W jakim celu tworzy się kapitał rezerwowy?
Wiele przedsiębiorstw i korporacji w Polsce notuje ogromne kłopoty finansowe. Nie powinien zatem dziwić fakt, że od niedawna popularne jest otwieranie kapitału rezerwowego. Ma uchronić działalność przed ewentualną upadłością lub
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!