Wszystko o umowie uaktywniającej
Od dwóch lat możliwe jest w Polsce zawarcie umowy uaktywniającej. Podpisywana jest między rodzicami a nianią, która deklaruję opiekę i wychowanie małoletniego dziecka na czas określony. Na jakich warunkach zawiązywana jest umowa? Czy opłaca się ją podpisać? Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą?
Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, że w ramach umowy niania może zajmować się dzieckiem, które przekroczyło 20. tydzień życia. Okres opieki musi dobiec końca w momencie, gdy dziecko skończy 3 lata lub 4, gdy opiekunowie przedstawią problemy z otrzymaniem miejsca w przedszkolu.
Zazwyczaj umowę uaktywniającą zawiera się na piśmie, z uwzględnieniem najważniejszych danych osobowych i warunków nawiązania współpracy. To strony umowy, czas obowiązywania, podstawowe zadania niani, pensja oraz metody modyfikowania początkowych warunków.
Zgodnie z ustawą standardowe składki od wynagrodzenia niani opłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznym pod warunkiem, że wypłacana kwota nie przekracza minimalnej płacy. W pozostałych przypadkach obowiązek podatkowy spada na rodziców.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Do czego odnosi się prawo pierwokupu?
W branży deweloperskiej funkcjonuje tzw. prawo pierwokupu, które uważane jest jako udogodnienie. Oznacza możliwość obejrzenia i zakupu mieszkania przed innymi chętnymi. Na jakich zasadach działa ten przepis? Kiedy powinno zostać
Czym charakteryzuje się umowa agencyjna?
Według Kodeksu cywilnego każda umowa agencyjna zakłada funkcjonowanie agenta oraz strony zlecającej konkretne zadanie do zrealizowania. Inaczej mówiąc ustanawia regulamin pośredniczenia w usługach. W jakim celu podpisuje się umowę agencyjną?
Jak wygląda umowa wzajemna?
Obecnie w kraju dostępnych jest wiele typów umów. Każda zobowiązuje do innych obowiązków i powinna być zawierana w zgodzie z prawem. Na liście umów widnieje niezbyt popularna, ale bardzo interesująca
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!