Wszystko o ślubach konkordatowych
Ślub konkordatowy to jedna z nowszych form zawierania związku małżeńskiego. Wybierany jest przede wszystkim na różnice wyznaniowe oraz prawne. Jakie formalności potrzebne są do zalegalizowania konkordatu i kto może się o to starać?
Krok 1
Przede wszystkim trzeba wybrać parafię, w której ślub zostanie zawarty. Warto dopilnować, aby był to kościół, do którego należy jedna ze stron. Nie jest to obowiązkowe, jednakże mile widziane i wiele ułatwia. Warto przyjść do księdza dużo wcześniej (3-6 miesięcy przed planowanym ślubem), aby wybrać dogodny termin.
Krok 2
Wymagane jest przedstawienie oświadczeń z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeciwwskazań. Dodatkowo, jeśli ślub bierze wdowiec trzeba mieć przy sobie dokumenty potwierdzające śmierć małżonka. Oprócz tego standardowe druki: akt chrztu, świadectwo bierzmowania, dokumenty tożsamości, potwierdzenie spowiedzi oraz odbycia nauk przedmałżeńskich.
Krok 3
Na kilka dni przed planowaną ceremonią przyszli małżonkowie podpisują odpowiednie dokumenty potwierdzające chęć zawarcia związku małżeńskiego. Potwierdzeniem są podpisy pary młodej oraz świadków.
Krok 4
Po mszy ślubnej ksiądz spisuje zaświadczenie potwierdzające zawarcie małżeństwa. Ponownie niezbędny jest podpis małżonków, świadków o księdza.
Krok 5
Wszystkie dokumenty przekazywane są do Urzędu Stanu Cywilnego i rejestrowane. Dodatkowo przygotowuje się dokument, który stanowi akt małżeństwa.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czy niepełnoletni mogą zawrzeć sakrament małżeństwa?
W Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym znajdziemy spis przeszkód, które musi pokonać para by zawrzeć małżeństwo. Niestety, niektóre bariery są nie do przeskoczenia, jak różnica wieku pomiędzy partnerami. Zawarcie małżeństwa w
Wszystko o rozdzielności majątkowej
O rozdzielności majątkowej można mówić wtedy, gdy zostanie podpisana odpowiednia umowa (innymi słowy intercyza). Zdarza się jednak, że podział majątku następuje nawet, jeśli żadne dokumenty nie były podpisywane. Kiedy można
W jaki sposób zarejestrować małżeństwo zawarte za granicą?
W Polsce obowiązkiem osób, które zawarły związek małżeński za granicą, jest zarejestrowanie go w urzędzie stanu cywilnego. Takich formalności mogą za nich dokonać też bliscy. Aby zarejestrować małżeństwo w urzędzie
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:04