Wszystko o sądowym pouczeniu

Wszystko o sądowym pouczeniu

Postępowanie cywilne musi przebiegać zgodnie z ustaleniami prawnymi oraz szacunkiem dla sądu i wszystkich świadków rozprawy. Bywają przypadki, w których uczestnik rozprawy nie ma przedstawiciela, wtedy może zostać pouczony i poinformowany o detalach procesowych. Kiedy jeszcze stosuje się pouczenia?

Sędzia może zastosować pouczenie w sytuacji, gdy uczestnik jest nieświadomy swoich praw lub powinności. Przeważnie ma miejsce w sytuacjach, w których strona postępowania nie ma adwokata lub wiedzy na temat podstawowych procedur funkcjonowania sądu.

Wedle badań pouczenie stosuje się najczęściej, gdy zachodzą wątpliwości dotyczące terminu oraz miejsca składania konkretnych pism (zażalenia, wnioski i podania) lub zmian i możliwych skutków.

Trzeba dodać, że sąd zobowiązany jest do pouczenia, gdy powstaje taka konieczność. Jeśli tego nie dokona można stwierdzić, że doszło do zignorowania podstawowych zasad równości oraz ostatecznie anulowanie wyroku.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Kto ma prawo do renty alimentacyjnej?
Next Indywidualne Konto Emerytalne

You might also like

Prawo karne 0 Comments

W jakich okolicznościach można odmówić składania zeznań?

Według kodeksu postępowania karnego wąska grupa osób może skorzystać przysługującego im prawa do nie składania zeznań w postępowaniu karnym. Obowiązku składania zeznań nie mają osoby z najbliższego kręgu oskarżonego, czyli

Prawo karne 0 Comments

Przestępstwa cardingowe

Przestępstwa cardingowe od dobrej dekady znane są sądownictwu polskiemu. Związane są z nadużyciami kart płatniczych oraz kradzieżami z kont bankowych. Odbywają się z zastosowaniem nowoczesnych technik i trudno dostrzeganych metod.

Prawo karne 0 Comments

Jakie kary za narkotyki?

Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, który wciąż bardzo surowo traktuje posiadaczy narkotyków. Nadal nie została zreformowana ustawa wprowadzona lata temu, niepasująca do obecnych realiów. Jak zatem wygląda

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply