Wszystko o rozdzielności majątkowej
O rozdzielności majątkowej można mówić wtedy, gdy zostanie podpisana odpowiednia umowa (innymi słowy intercyza). Zdarza się jednak, że podział majątku następuje nawet, jeśli żadne dokumenty nie były podpisywane. Kiedy można zastosować takie rozwiązanie? Jakich sytuacji dotyczy?
Intercyza podpisywana jest jeszcze przez zawarciem małżeństwa i zawiera spis dóbr majątkowych wnoszonych do związku. Po ślubie cały nabyty dorobek stanowi wspólnotę i jest traktowany po równo, tzn. każda ze stron ma prawo do 50% posiadanych środków. Natomiast dobra wniesione do małżeństwa są dzielone zgodnie z zapisami intercyzy.
Dodatkowo należy pamiętać, że umowa o rozdzielności majątkowej może być korygowana lub unieważniona. Ale tylko wówczas, kiedy małżonkowie zdecydują się na połączenie swoich majątków i równy ich podział.
Czasami zdarza się tak, że majątek jest dzielony nawet w sytuacji, kiedy małżonkowie nie zawierali intercyzy. Dotyczy to sytuacji bardzo istotnych (np. ubezwłasnowolnienie jednej ze stron, separacja lub bankructwo), a ostateczną decyzję podejmuje zawsze sąd.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
W jakich przypadkach stosuje się dumping?
Każda firma posiada indywidualną strategię rozwoju i budowania pozycji na rynku. Czasami stosuje się dość ryzykowne metody, które nie dają gwarancji sukcesu. Wśród nich jest dumping, który znajduje swoich zwolenników.
W ubiegłym roku upadło 750 firm
Przyczyną utraty płynności przez firmę często są zarówno zaległości w płatnościach kontrahentów, jak i ryzykowne decyzje inwestycyjne i operacyjne. Rozwiązaniem dla przedsiębiorcy mającego przejściowe problemy finansowe może być odroczenie przez ZUS terminu płatności składek. Urząd zobowiązuje
Największe szanse na sukces mają start-upy zakładane przez wizjonerów
Przedsiębiorcy zakładający start-upy różnią się sposobem podejmowania decyzji, stopniem zaangażowania w firmę i strategią rynkową. Zespół naukowców z Akademii Leona Koźmińskiego wytypował cztery podstawowe grupy start-upowców: testerów, wizjonerów, replikatorów i partnerów. Z badania wynika,
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!