Wszystko o księgach wieczystych

Wszystko o księgach wieczystych

Osoby, które chcą pozyskać podstawowe wiadomości na temat wybranej nieruchomości muszą zasięgnąć wiedzy w księgach wieczystych. Gromadzeniem oraz uaktualnianiem zajmują się Sądy Rejonowe w całej Polsce i dostęp do nich może mieć każdy obywatel Polski.

Księgi wieczyste dotyczą nieruchomości w postaci gruntów, budynków, lokali, przedmiotów. Oznacza to, że każdy z wymienionych obiektów powinien, jeśli jeszcze nie jest, być wpisany do takiego rejestru. Jest to obowiązek wynikający z przepisów prawa.

Nieruchomość oznaczona w księdze wieczystej jest powiązana z właścicielem (podane są dane osobowe właściciela), zawiera przepisy prawne do posiadania i wieczystego użytkowania (osoby upoważnione), a także ograniczenia i obciążenia hipoteczne. Oprócz tego w księdze gromadzone są wszelkie dokumenty i pisma związane z konkretną sprawą.

Aby wpisać wybraną nieruchomość do księgi należy wypełnić wniosek i przekazać do Sądu Rejonowego, który zajmie się wszystkimi formalnościami. Do formalności należy przede wszystkim sprawdzenie wiarygodności przedstawionych dokumentów, prowadzenie postępowania dokumentującego oraz inne czynności dowodowe.

O wyniku postępowania dowiadują się właściciele. Wszystko odbywa się korespondencyjnie, bez konieczności ponownej wizyty w siedzibie Sądu.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Gdzie po kartę wędkarską?
Next Jak przebiega wybór prezydenta?

You might also like

Co zrobić, gdy umrze pełnomocnik?

Pełnomocnik to osoba, która zajmuje się reprezentacją osoby prywatnej lub instytucji w sądzie lub innym miejscu o charakterze administracyjnym. Jego podstawowym zadaniem jest działanie na rzecz klienta i dobra jego

Wszystko co powinniśmy wiedzieć o sądach polubownych

Sąd polubowny jest sądem niepaństwowym, wydającym wyroki w sprawach cywilnoprawnych takich jak: prawa majątkowe i prawa niemajątkowe z wyjątkiem sporów o alimenty. Zapis na sąd polubowny, określany także jako umowa

Jak zaskarżyć organ administracyjny do WSA?

W polskim systemie prawnym możliwość zaskarżenia decyzji i działań administracji do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W jakich okolicznościach jest to możliwe? Podstawa prawne w tym przypadku jest ustawa Prawo o postępowaniu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply