Wszystko o księdze inwentarzowej

Wszystko o księdze inwentarzowej

Większość właścicieli samodzielnie zajmuje się dokumentacją firmy i załatwia wszystkie sprawy formalne. W tej grupie znajdują się księgi inwentarzowe, które wykazują środki trwałe. W jaki sposób powinny być uzupełniane? W jakich sytuacjach nie jest to przymusowe?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, że księga inwentarzowa wykorzystywana jest do zapisywania posiadanych środków trwałych. Z pewnością istnieją prawnie ustanowione reguły, wedle których należy ją prowadzić i nie istnieją żadne odstępstwa od normy.

Przede wszystkim ważne jest zachowanie kolejności chronologicznej i właściwych elementów. Chodzi o nr inwentarzowy, rodzaj obiektu, wartość początkową i ewentualne zmiany, datę uzyskania oraz oznaczenia i inne ważne wiadomości.

Najczęściej księga inwentarzowa jest ustanawiana okresowo lub rocznie, wszystko zależy od wyboru atrakcyjniejszej i lepszej formy. Od czasu do czasu firma zdobywa środki trwałe, które nie są jej własnością (dzierżawa, najem, amortyzacja, leasing) i to również należy zanotować w księdze.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jak wygląda umowa wzajemna?
Next Komu należy się świadczenie aktywizacyjne?

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Czym jest klauzula arbitrażowa?

Aktywni właściciele poszukują wspólników i próbują rozpocząć wieloletnią współpracę. Z tego powodu mają okazję otrzymywać stabilne przychody i rzetelnego wspólnika. Nie zawsze jednak kontakty są zdrowe i zdarzają się spory.

Wiadomości 0 Comments

Kiedy konieczna jest umowa agencyjna?

Według przepisów dowolna umowa agencyjna zakłada stanowisko agenta oraz zlecającego konkretne obowiązki do wykonania. Innymi słowy reguluje zasady pośredniczenia w transakcjach usługowych. Po co podpisuje się umowę agencyjną? W jakim

Wiadomości 0 Comments

Kiedy konieczne jest pouczenie sądowe?

Każde postępowanie cywilne musi toczyć się zgodnie z ustaleniami prawnymi oraz poszanowaniem sędziego i obecnych uczestników rozprawy. Bywają sytuacje, kiedy uczestnik rozprawy nie ma reprezentanta, wtedy może zostać pouczony i

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply