Wszystko co powinniśmy wiedzieć o sądach polubownych
Sąd polubowny jest sądem niepaństwowym, wydającym wyroki w sprawach cywilnoprawnych takich jak: prawa majątkowe i prawa niemajątkowe z wyjątkiem sporów o alimenty.
Zapis na sąd polubowny, określany także jako umowa przedprocesowa, stanowi podstawę do wszczęcia postępowania polubownego. Aby umowa miała wartość prawną powinna określać przedmiot sporu oraz podstawę prawną, na podstawie której wnosimy o sprawę w sądzie polubownym. Wartości prawnej nie posiadają postanowienia naruszające zasadę równości tj. uprawniające tylko jedną ze stron do złożenia zapisu na sąd polubowny. Samo złożenie umowy procesowej może nastąpić osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej osoby.
Najczęściej w skład sądu polubownego wchodzi trzech arbitrów. Istnieje jednak możliwość określenia ich liczby przez strony postępowania. Za arbitra uważa się osobę fizyczną mającą pełny zakres czynności prawnych oraz niebędącą aktywnym sędzią.
Przed rozpoczęciem postępowania w sądzie polubownym strony mogą ustalić zasady i tryb rozprawy. W przypadku braku jednomyślnej decyzji sąd prowadzi sprawę zgodnie z własnym uznaniem bez konieczności stosowania przepisów o postępowaniu sądowym.
Obie strony sporu mają te same prawa do wysłuchania i przedstawienia swoich racji wraz z okazaniem dowodów. W przypadku zgody stron, co do charakteru prowadzonego procesu, za dzień jego rozpoczęcia uznaje się datę dostarczenia pozwanemu pisma o rozstrzygnięcie sprawy przez wyżej wymieniony sąd. Następnie powód wnosi pozew, do którego powinien ustosunkować się pozwany.
Wyrok sądu polubownego zapada większością głosów. Decyzja sporządzana jest na piśmie i podpisywana przez wszystkich arbitrów biorących udział o procesie. Wydany wyrok ma moc prawną, podobnie jak orzeczenia sądu powszechnego, po stwierdzeniu możliwości ich wprowadzenia w życie przez sąd.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Przedsiębiorca na urlopie
Urlop wypoczynkowy, macierzyński czy tzw. „chorobowe”. O ile jasne jest, że dotyczą one osób zatrudnionych na umowę o pracę, o tyle nie jest oczywiste czy dotyczą również osób prowadzących własną
Wiedza o ubezpieczeniach społecznych powinna być w podstawie programowej gimnazjów i liceów
Polacy nie znają zasad związanych z odprowadzaniem składek i mylą poszczególne ubezpieczenia. Blisko 60 proc. nic nie wie o systemie ubezpieczeń społecznych, a tylko 10 proc. ma zadowalający poziom wiedzy – wynika z badania Instytutu Spraw
Sukcesja firm na nowych zasadach. Trwają konsultacje propozycji przepisów Ministerstwa Rozwoju
Jednoosobowa działalność gospodarcza dziś zwykle umiera wraz ze śmiercią właściciela. Resort rozwoju chce to zmienić i proponuje nowe zasady sukcesji. W niezakłóconym działaniu firmy ma pomóc prokurent spadkowy, który zyska m.in.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!