Wprowadzanie systemu HACCP – od tego należy zacząć!
Wprowadzenie systemu HACCP – systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli nie jest zadaniem łatwym. Trudność jego wdrożenia wzrasta z chwilą, kiedy osoba odpowiedzialna za prawidłowe wprowadzenie systemu musi współpracować z kierownictwem oraz pracownikami zakładu, których wiedza na temat HACCP jest znikoma.
Od czego warto zacząć?
Jeśli współpracujemy z zespołem, który nie ma wiedzy na temat systemu, jaki będzie wprowadzany w firmie, to należy go przeszkolić. Takie szkolenia prowadzone są zazwyczaj bezpośrednio przez osobę zatrudnioną do wprowadzenia HACCP w firmie. Szkolenia HACCP trwają 1 dzień i uczestniczyć w nich powinny przede wszystkim osoby, które pracują w takich działach, jak: produkcja, transport, pakowanie, przygotowywanie jedzenia.
Dla przypomnienia: Od 1 stycznia 2014 roku obowiązek wdrożenia systemu HACCP mają przedsiębiorstwa zajmujące się: produkcją żywności, sprzedażą żywności, przechowywaniem żywności, transportem oraz pakowaniem żywności, a także sprzedażą żywności gotowej.
Tylko wiedza nabyta na szkoleniu HACCP pozwoli tym pracownikom nie tylko poznać system, ale również wiedzieć jak dane zasady z niego wynikające przestrzegać i wprowadzać w swojej późniejszej pracy. Dzięki temu będzie ona przebiegała sprawniej i co ważne zgodnie z obowiązującymi wymogami – higienicznymi, transportowymi czy związanymi z pakowaniem i przechowywaniem.
Dlaczego jest to ważne?
Każdy przedsiębiorca, którego działalność powiązana jest w jakiś sposób z żywnością musi zdać sobie sprawę, że finalnym odbiorcą wytwarzanych czy dostarczanych przez niego produktów jest człowiek. Przeciętny obywatel nie jest zazwyczaj w stanie po wyglądzie produktu określić, w jakich warunkach został wytworzony produkt albo w jakim samochodzie przywieziony. Tutaj działa zasada bezwzględnego zaufania. Konsumenci zakładają, że jeśli dany produkt znalazł się na sklepowych półkach, znaczy to, że nadaje się do spożycia. A zadaniem przedsiębiorców jest dbanie o to, aby tego zaufania nie stracić i kontrolować środowisko pracy w swojej firmie.
You might also like
Na jakich zasadach działa podatek węglowodorowy?
Ponad miesiąc temu Sejm wyraził zgodę na zastosowanie zmian w ustawie dotyczącej podatku węglowodorowego. Specjaliści uważają to za wielką rewolucję w procesie wydobywczym i przyłączenie koniecznych modyfikacji. W jaki sposób
Przedsiębiorcy wolą korzystać z biur rachunkowych
Zmieniające się w szybkim tempie prawo, oraz wprowadzanie nowych kwestii rozliczeń itp. sprawia, że większość przedsiębiorców rezygnuje z tego, aby rozliczać się z własnej działalności samemu lub za pomocą osobistej
Implementacja i utrzymanie systemu zarządzania jakością ISO 13485 – skuteczne wdrożenie i doskonalenie procesów
Sektor wyrobów medycznych stawia przed producentami, dystrybutorami czy importerami wiele wyzwań. System zarządzania jakością zgodny z wymaganiami ISO 13485 pomaga dostarczać najwyższej jakości produkty spełniające obowiązujące normy i będące bezpieczne
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!