Wprowadzanie systemu HACCP – od tego należy zacząć!
Wprowadzenie systemu HACCP – systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli nie jest zadaniem łatwym. Trudność jego wdrożenia wzrasta z chwilą, kiedy osoba odpowiedzialna za prawidłowe wprowadzenie systemu musi współpracować z kierownictwem oraz pracownikami zakładu, których wiedza na temat HACCP jest znikoma.
Od czego warto zacząć?
Jeśli współpracujemy z zespołem, który nie ma wiedzy na temat systemu, jaki będzie wprowadzany w firmie, to należy go przeszkolić. Takie szkolenia prowadzone są zazwyczaj bezpośrednio przez osobę zatrudnioną do wprowadzenia HACCP w firmie. Szkolenia HACCP trwają 1 dzień i uczestniczyć w nich powinny przede wszystkim osoby, które pracują w takich działach, jak: produkcja, transport, pakowanie, przygotowywanie jedzenia.
Dla przypomnienia: Od 1 stycznia 2014 roku obowiązek wdrożenia systemu HACCP mają przedsiębiorstwa zajmujące się: produkcją żywności, sprzedażą żywności, przechowywaniem żywności, transportem oraz pakowaniem żywności, a także sprzedażą żywności gotowej.
Tylko wiedza nabyta na szkoleniu HACCP pozwoli tym pracownikom nie tylko poznać system, ale również wiedzieć jak dane zasady z niego wynikające przestrzegać i wprowadzać w swojej późniejszej pracy. Dzięki temu będzie ona przebiegała sprawniej i co ważne zgodnie z obowiązującymi wymogami – higienicznymi, transportowymi czy związanymi z pakowaniem i przechowywaniem.
Dlaczego jest to ważne?
Każdy przedsiębiorca, którego działalność powiązana jest w jakiś sposób z żywnością musi zdać sobie sprawę, że finalnym odbiorcą wytwarzanych czy dostarczanych przez niego produktów jest człowiek. Przeciętny obywatel nie jest zazwyczaj w stanie po wyglądzie produktu określić, w jakich warunkach został wytworzony produkt albo w jakim samochodzie przywieziony. Tutaj działa zasada bezwzględnego zaufania. Konsumenci zakładają, że jeśli dany produkt znalazł się na sklepowych półkach, znaczy to, że nadaje się do spożycia. A zadaniem przedsiębiorców jest dbanie o to, aby tego zaufania nie stracić i kontrolować środowisko pracy w swojej firmie.
You might also like
Od dziś kierowcy jeżdżący do Francji zarobią co najmniej 9,67 euro za godzinę pracy
Na mocy nowego prawa od 1 lipca pracujący na terenie Francji kierowcy będą musieli zarabiać nie mniej niż 9,67 euro za godzinę pracy. Krajowi przewoźnicy alarmują, że wyliczanie całej stawki, obejmującej
Polska jako marka coraz lepiej rozpoznawalna przez konsumentów za granicą
Produkty „made in Poland” zyskują uznanie konsumentów na całym świecie. Do tradycyjnie kojarzonych z Polską branż, jak np. rolno-spożywczej, dołączają kolejne. Sukcesy za granicą odnoszą m.in. polskie śmigłowce czy ciągniki, a
Czy komornik może zabrać całą pensję?
Wiele osób spodziewających się egzekucji komorniczej, zastanawia się ile może zabrać komornik. Z chwilą, gdy przeciwko dłużnikowi zapadnie wyrok z klauzulą wykonalności, sprawa trafia do komornika, który zazwyczaj najpierw ściąga dług
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!