Włoska emerytura – komu przysługuje?

Włoska emerytura – komu przysługuje?

W związku z tym, że większość krajów europejskich należy do Unii prostsze stało się podróżowanie oraz znajdowanie pracy. Na wypoczynek trzeba zabrać dowód osobisty, a do pracy paszport. Dlatego też ogromnym zainteresowaniem cieszy się turystyka zarobkowa. Jak Włosi traktują pracowników z zagranicy? Jaka obowiązuje emerytura we Włoszech?

Aby obywatel innego kraju starał się o emeryturę we Włoszech powinien przepracować tam, zgodnie z przepisami i legalnie, 20 lat składkowych. Minimalny wiek emerytalny dla pań to 60 i dla mężczyzn 65 lat. Jeśli natomiast osoba wnioskująca o emeryturę ma dowolny stopień niepełnosprawności może uzyskać świadczenie 5 lat szybciej. Obowiązuje możliwość przedłużenia okresu pracy (o pięć), wtedy proporcjonalnie podnosi się wysokość emerytury.

Podstawą uzyskania świadczenia emerytalnego jest wniosek kierowany do włoskiego INPS. Z zasadzie wystarczy wypełnić formularz i przekazać do lokalnej jednostki lub załatwić wszystko przez internet.

Włoska emerytura obliczana jest na podstawie zgromadzonych środków w latach składkowych oraz średniego PKB na dany rok.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jak uzyskać szwajcarską emeryturę?
Next Jak ustrzec się przed mobbingiem?

You might also like

Emerytury 1Comments

Ile może dorobić emeryt?

Obecnie osoby w podeszłym wieku, które co miesiąc dostają emeryturę, nie należą do majętniejszych w kraju. Często nie mają na niezbędne do dobrego funkcjonowania lekarstwa lub żywność. Wiele osób, które

Emerytury 0 Comments

Dla kogo zasiłek przedemerytalny?

O zasiłek przedemerytalny mogą ubiegać się osoby o z długim stażem pracy, które zostały zwolnione z dotychczasowego miejsca pracy. W tym celu należy zgłosić się do właściwego oddziału ZUS i

Emerytury 0 Comments

Nie takie OFE straszne – Emerytura

W ostatnim czasie na temat Otwartych Funduszy Emerytalnych pojawia się bardzo wiele negatywnych komentarzy. Expander podkreśla jednak, że większość stawianych im zarzutów wynika z obowiązujących przepisów lub braku odpowiednich regulacji.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply