W jakim celu wykonuje się okazanie?

W jakim celu wykonuje się okazanie?

W trakcie przeprowadzania postępowania dochodzi okazania. Głównie chodzi o osoby lub przedmioty. Musi przebiegać sprawiedliwie, bez ewentualnych wątpliwości. Po co stosuje się okazanie? Jak przebiega cała czynność i kto ją przeprowadza?

Na początku warto powiedzieć, że okazanie znana forma identyfikacji. Najczęściej chodzi o zweryfikowanie twarzy podejrzanego, podobieństwa z rysopisem lub zeznaniami świadków. Sporadycznie celem postępowania są również rzeczy, np. skradzione lub przemycone.

Z pewnością każde okazanie odbywa się w zgodzie z ustalonymi procedurami. Przede wszystkim świadek powinien najpierw złożyć obszerne wyjaśnienia, a następnie obejrzeć zdjęcie prawdopodobnego sprawcy. Oznacza to, że zeznania muszą pozostawać wolne od wskazówek, rad i sugestii.

Dość często okazanie odbywa się nieprawidłowo. Zwykle wtedy, kiedy świadek ogląda jedynie fotografię, a nie widzi na żywo podejrzanego. W takim przypadku procedurę warto anulować, ale zgromadzone fakty będą pomocne jako materiał dowodowy.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czy bankiety są firmom potrzebne?
Next Wszystko o działalności agroturystycznej

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Jakie obowiązki należą do interwenienta?

Interwenient to osoba, która uczestniczy w procesie cywilnym. Zazwyczaj powodem dołączenia do sprawy jest osiągniecie konkretnego celu. Zgodnie z polskimi przepisami interwencja przyjmuje dwie formy. Jakie podziały spotykane są najczęściej?

Sprawy urzędowe 10 komentarzy

Trudne tłumaczenia prawne, jak zadbać o ich jakość?

Żadne tłumaczenie, a w szczególności tłumaczenie specjalistyczne nie powinno polegać na dosłownym przekładzie słów. Poszczególne branże mają swój specyficzny język, którego znajomość jest nieodzownym elementem przygotowania do pracy tłumacza. Tłumaczenia

Pomoc prawna 0 Comments

Jak nagradzać twórcę utworu?

Każdy pracownik, który w ramach swoich obowiązków służbowych sporządza projekty, ma prawo do 20% zysków związanych z każdym zleceniem. Zupełnie inaczej przepisy traktują twórców i autorów. Czy mają więcej praw?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply