W jakich sytuacjach pracodawca wypłaca odprawę pośmiertną?
Śmierć podwładnego to wstrząsające przeżycie dla rodziny, ale również pracodawcy. Zgodnie z przepisami powinnością każdego przełożonego jest przekazanie odprawy pośmiertnej. Na jakich warunkach jest wypłacana? Jak oblicza się jej wysokość?
Na początku trzeba wyjaśnić, że odprawa pośmiertna jest jednorazowym świadczeniem finansowym, które wypłaca miejsce pracy zmarłego. Należy jednak wiedzieć, że powinien mieć zatrudnienie w ramach umowy o pracę.
Według Kodeksu pracy odprawa zmieniana jest zgodnie ze stażem pracy. Inaczej mówiąc liczba przepracowanych lat decyduje o wysokości świadczenia. Oznacza to, że małżonek pracownika poniżej 10 lat pracy uzyska równowartość jednej wypłaty, powyżej 10 trzech, a ponad 15 aż sześciu pensji.
Odprawa pośmiertna wypłacana jest najbliższym lub krewnym. W pierwszej kolejności przysługuje małżonkowi lub potomkom. Oczywiście świadczenie może zostać cofnięte, jeśli śmierć nie była nieszczęśliwym wypadkiem lub przyczyny nie zostały wykryte.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Kiedy przyznaje się urlop postojowy?
Nieustający kryzys ekonomiczny oraz indywidualne problemy przedsiębiorców powodują, że ciężko utrzymać płynność materialną. Ciągłe opóźnienia w wypłacaniu wynagrodzenia czy obniżone pensje to wynik niepewnych notowań giełdowych. Większość korporacji stosuje tzw.
Kto uzyska dłuższy urlop wypoczynkowy?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy urlop wypoczynkowy należy się po dopełnieniu kilku najważniejszych warunków. Okazuje się, że funkcjonują również takie grupy pracowników, które dostaję więcej wolnego. Kiedy można przedłużyć urlop
Czy strony społecznościowe mogą odebrać wymarzone stanowisko?
Powszechność portali społecznościowych nikogo w ostatnim czasie nie zaskakuje. Praktycznie każdy korzysta z tego rodzaju komunikacji. Działanie na portalu zależy od własnych potrzeb i zamiłowania. Jednak niewiele osób zdaje sobie
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!