W jakich sytuacjach pracodawca wypłaca odprawę pośmiertną?
Śmierć podwładnego to wstrząsające przeżycie dla rodziny, ale również pracodawcy. Zgodnie z przepisami powinnością każdego przełożonego jest przekazanie odprawy pośmiertnej. Na jakich warunkach jest wypłacana? Jak oblicza się jej wysokość?
Na początku trzeba wyjaśnić, że odprawa pośmiertna jest jednorazowym świadczeniem finansowym, które wypłaca miejsce pracy zmarłego. Należy jednak wiedzieć, że powinien mieć zatrudnienie w ramach umowy o pracę.
Według Kodeksu pracy odprawa zmieniana jest zgodnie ze stażem pracy. Inaczej mówiąc liczba przepracowanych lat decyduje o wysokości świadczenia. Oznacza to, że małżonek pracownika poniżej 10 lat pracy uzyska równowartość jednej wypłaty, powyżej 10 trzech, a ponad 15 aż sześciu pensji.
Odprawa pośmiertna wypłacana jest najbliższym lub krewnym. W pierwszej kolejności przysługuje małżonkowi lub potomkom. Oczywiście świadczenie może zostać cofnięte, jeśli śmierć nie była nieszczęśliwym wypadkiem lub przyczyny nie zostały wykryte.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Czy przełożony zawsze może zrezygnować z wypowiedzenia?
W historii każdej korporacji zdarzają się przypadki, kiedy pracodawca wręcza wypowiedzenie podwładnemu i traktuje swoją decyzję bardzo poważnie. Aczkolwiek nie za każdym razem propozycja zamknięcia współpracy jest korzystna dla wszystkich.
Jak portale społecznościowe mogą pomóc w zdobyciu pracy?
Poszukując zatrudnienia w Internecie warto zadbać o swój wizerunek i być widocznym na portalach społecznościowych poświęconych karierze i doświadczeniu zawodowemu. Szczegółowe uzupełnienie profilu oraz uczestnictwo w dyskusjach może pomóc nam
Z tytułu, jakiej umowy otrzymamy wcześniejszą emeryturę?
W Polsce popularne są różne typy zatrudniania pracobiorców do pracy. Umowy o pracę, dokumenty zlecenia czy umowy o dzieło. Niejednokrotnie przedsiębiorcy łączą zalety tych umów, dlatego o rodzaju porozumienia decyduje
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!