W jakich sytuacjach pracodawca wypłaca odprawę pośmiertną?
Śmierć podwładnego to wstrząsające przeżycie dla rodziny, ale również pracodawcy. Zgodnie z przepisami powinnością każdego przełożonego jest przekazanie odprawy pośmiertnej. Na jakich warunkach jest wypłacana? Jak oblicza się jej wysokość?
Na początku trzeba wyjaśnić, że odprawa pośmiertna jest jednorazowym świadczeniem finansowym, które wypłaca miejsce pracy zmarłego. Należy jednak wiedzieć, że powinien mieć zatrudnienie w ramach umowy o pracę.
Według Kodeksu pracy odprawa zmieniana jest zgodnie ze stażem pracy. Inaczej mówiąc liczba przepracowanych lat decyduje o wysokości świadczenia. Oznacza to, że małżonek pracownika poniżej 10 lat pracy uzyska równowartość jednej wypłaty, powyżej 10 trzech, a ponad 15 aż sześciu pensji.
Odprawa pośmiertna wypłacana jest najbliższym lub krewnym. W pierwszej kolejności przysługuje małżonkowi lub potomkom. Oczywiście świadczenie może zostać cofnięte, jeśli śmierć nie była nieszczęśliwym wypadkiem lub przyczyny nie zostały wykryte.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Kiedy pracownik zwróci pracodawcy koszty odbytych szkoleń?
Każdy pracownik czynny zawodowo marzy, aby nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, poszerzać umiejętności i ciągle się samorealizować. W związku z tym przedsiębiorstwa bardzo często udostępniają swojej kadrze szkolenia lub kursy doszkalające.
Młodzi na rynku pracy – kariera zaczyna się od stażu
Z roku na rok rośnie zainteresowanie polskich pracodawców stażystami i praktykantami. W 2014 r. portal Pracuj.pl opublikował ponad 7,9 tys. takich ogłoszeń. Najczęściej firmy szukały kandydatów do działów związanych z
Naruszenie praw pracownika przez pracodawcę
W Kodeksie pracy znajduje się katalog sytuacji, w których pracodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za naruszanie praw pracowniczych. Na pracodawcę lub osobę, która wykonuje jego obowiązki może zostać nałożona
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!