W jakich sytuacjach konieczna jest apelacja?

W jakich sytuacjach konieczna jest apelacja?

W zgodzie z funkcjonującymi przepisami każda strona postępowania może wnosić wniosek apelacyjny. Zazwyczaj zamiarem jest podważanie wyroku pierwszej instancji i w rezultacie cały proces trafia przed sąd drugiej instancji. Jak napisać apelację? Kiedy powinna zostać zastosowana?

Wniosek apelacyjny powinien być składany na piśmie i zawierać kilka najważniejszych kwestii. Głównie informację o wyroku (numer, sygnatura), określenie oraz uzasadnienie zarzutów, przedstawienie dodatkowych dowodów oraz prośbę o odrzucenie zastosowanego wyroku.

Należy wiedzieć, że apelacja musi zostać przekazana do sądu, który ustanowił niekorzystny wyrok. Z pewnością postępowanie apelacyjne analizuje sąd wyższej instancji, jednak procedury nakazują przekazanie dokumentów do sądu, który rozpatrywał sprawę.

Każda ze stron może wnieść apelację najpóźniej do 14 dni od uzyskania wyroku wraz z argumentacją. Po upływie tego terminu wyrok się uprawomocnia i nie może zostać podważony.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Kiedy warto wnioskować o uzasadnienie?
Next Kiedy korzysta się z development center?

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Które dokumenty potwierdzą zyski spółki?

Spółki kapitałowe (czyli także spółka z o.o.) są objęte opodatkowaniem dochodowym CIT. W związku z tym wszystkie zyski i straty powinny być rzetelnie księgowane, a koszty uzyskania przychodu właściwie dokumentowane.

Pomoc prawna 0 Comments

Jak nagradzać twórcę utworu?

Każdy pracownik, który w ramach swoich obowiązków służbowych sporządza projekty, ma prawo do 20% zysków związanych z każdym zleceniem. Zupełnie inaczej przepisy traktują twórców i autorów. Czy mają więcej praw?

Pomoc prawna 0 Comments

Kiedy przedsiębiorca powinien kupić nową kasę fiskalną?

Co prawda wytyczne dotyczące kas fiskalnych obowiązują już kilka miesięcy, ale wciąż rodzą wiele wątpliwości i kontrowersji. Najwięcej protestów dotyczy konieczności zakupy nowego sprzętu. Jaka jest prawda? Czy właściciel firmy

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply