W jakich przypadkach VAT nie obowiązuje?

W jakich przypadkach VAT nie obowiązuje?

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 1993 roku funkcjonuje podatek od towarów i usług. W teorii wszystkie firmy zajmujące się sprzedażą lub wypełnianiem zleconych zadań są opodatkowane. W jakich sytuacjach VAT nie jest konieczny?

Wedle prawnych ustaleń wymienić należy cztery najważniejsze przypadki, kiedy przedsiębiorca nie musi regulować podatku VAT. To przede wszystkim zbycie firmy, realizowanie czynności, która nie została zapisana w umowie, hazard oraz odsetki kredytowe.

Dodatkowo należy wspomnieć o dostarczaniu towarów. Teoretycznie jest to transport, jednak przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacać ustalonego podatku. Podobnie jest w przypadku odebrania prezentu, którego wartość nie przewyższa 100 zł.

Reasumując, podatek od towarów i usług musi być opłacany przez osoby prowadzące usługową lub handlową działalność gospodarczą. Z obowiązku zwolnione są instytucje administracyjne oraz rządowe.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czy akta osobowe zatrudnionych są potrzebne?
Next Jak zmienił się podatek rolny?

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Outsourcing pracowników nadużywany przez nieuczciwe firmy

Na polskim rynku pracy tzw. outsourcing pracowników nie jest regulowany szczegółowymi przepisami prawa. Dla wielu pracodawców jest to korzystne, umożliwiające elastyczność narzędzie, ale nieuczciwe firmy wykorzystują tę furtkę, obchodząc dzięki niej

Wiadomości 0 Comments

Kto stosuje leasing pracowniczy?

Obecnie mniejsze biznesy i średnie przedsiębiorstwa poszukują oszczędności. Od niedawna z powodzeniem stosowanym wyjściem jest leasing pracowniczy. Daje korzyści finansowe, a jednocześnie pozwala zatrzymać najlepszych pracowników. Na czym dokładnie polega?

Wiadomości 0 Comments

Nowa ustawa ograniczy dominację wielkiej czwórki firm audytorskich

Polski rynek audytu i doradztwa zdominowały firmy globalne z tzw. wielkiej czwórki. Z ich usług korzystają wszystkie spółki giełdowe skupione w WIG20 oraz większość jednostek zainteresowania publicznego. UOKiK wskazuje, że rynek ma cechy oligopolu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply