W jakich przypadkach ponosi się odpowiedzialność cywilną?
Każdy mieszkaniec Polski powinien posiadać odpowiedzialność cywilną. Innymi słowy ponosi rezultaty swoich czynów i jest w stanie przewidywać skutki różnych zachowań. Czym jeszcze charakteryzuje się odpowiedzialność cywilna? Do czego zobowiązuje?
Na wstępie warto powiedzieć, że w aktualnie funkcjonującym prawie wyróżnić można odpowiedzialność kontraktową, która dotyczy przekazywania odszkodowania za niedopełnienie warunków umowy. Poza tym dość znana jest również odpowiedzialność deliktowa, która następuje, gdy wyrządzono szkodę.
Wedle przepisów odpowiedzialność cywilną może ponosić osoba prywatna, działalność gospodarcza, ale też organy skarbowe i urzędy państwowe. Wszystko zależy od wytycznych zawartych w umowie i indywidualnych warunków współpracy.
Nie powinien zatem dziwić fakt, że wprowadzono ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jest to wsparcie w przypadku spowodowania szkody i gwarantuje ewentualną wypłatę należnego odszkodowania.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Jak sąd przeprowadza dochodzenie?
Każde postępowanie przygotowawcze może być prowadzone na podstawie śledztwa lub dochodzenia. Pierwsza metoda wykorzystywana jest w przypadku podejrzenia o popełnieniu czynu zabronionego. W jakich sytuacjach przeprowadza się dochodzenie? Jak wygląda
Jak wygląda praca kuratora sądowego?
W zgodzie z ustaleniami Kodeksu karnego wyrok sądu ma być karą za dokonane czyny. Od czasu do czasu jednocześnie wskazuje się dozór kuratora sądowego, który musi kontaktować się z podejrzanym.
Karalność za paserstwo
O karalności za pasterstwo mówi art. 122 Kodeksu wykroczeń. W ustawie wyróżnione są dwie jego formy: umyślne i nieumyślne (kara za obydwa jest inna). Istotne jest, że karany jest nie
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!