W jaki sposób sąd dokonuje podziału spadku?
Na temat spadku trzeba mówić w stosunku do całości praw i zobowiązań, które w momencie stwierdzenia zgonu właściciela przenoszone są na wskazaną osobę. Zazwyczaj udostępnienie mienia lub długów następuje na podstawie umowy ustanawiającej spadkobierców. Niestety nie w każdym przypadku spadkodawca samodzielnie podejmuje decyzję. Jakiego podziału dokonuje sędzia? Jakimi regułami się podpiera?
Jeśli przekazujący spadek nie przygotował pisma, w którym zaznaczył zasady dziedziczenia, wtedy sprawą powinien się zająć sąd. Zwykle rozprawa odbywa się w sądzie, w zgodzie z ostatnim miejscem pobytu. Prowadzony jest proces weryfikacji majątku oraz pozostawionych zobowiązań.
Obecnie istnieją trzy popularne i wykorzystywane metody podziału majątku. Najbardziej sprawiedliwa to równy podział mienia, zgodnie z rodzajem pokrewieństwa. Drugi sposób to wskazanie ograniczonej liczby spadkobierców, aczkolwiek z obowiązkiem spłaty pozostałych. Ostatnia możliwość to sprzedaż majątku oraz podział zdobytych z tego tytułu pieniędzy.
Żeby spadek został rozdzielony trzeba określić jego wartość. Brana pod uwagę jest obecna cena rynkowa pozostawionych przedmiotów oraz zbierana w konkretną sumę. Gdy spadkobiercy nie są zadowoleni z końcowych wyliczeń można wyznaczyć biegłego, który jeszcze raz wyceni majątek.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Dziedziczenie w rolnictwie
Kwestia spadków w rolnictwie przestała być skomplikowana w momencie nowelizowania przestarzałej ustawy. I wszystkie kwestie są od 12 lat rozwiązywane na zasadach ogólnych. Jak jednak wygląda sytuacja ze spadkami, które
Metody uzyskiwania spadków
Spadek przekazywany jest w wyniku potwierdzonych zapisów aktu notarialnego. Tego typu sprawami zajmuje się tym sąd, który powinien przyznać prawo do dziedziczenia majątku lub jego części zgodnie z przedłożonymi dokumentami.
Postępowanie spadkowe według nowych zasad. Zmiany dotyczą dziedziczenia po Polakach przebywających w UE
Przepisy spadkowe, które weszły w życie w tym tygodniu, dotyczą postępowań spadkowych po śmierci obywatela Polski, który na stałe lub przez dłuższy czas mieszkał w innym kraju UE. Jeśli w testamencie nie znajdzie się dokładny o zapis
1 Comment
becia
19 stycznia, 10:42