W jaki sposób sąd dokonuje podziału spadku?
Na temat spadku trzeba mówić w stosunku do całości praw i zobowiązań, które w momencie stwierdzenia zgonu właściciela przenoszone są na wskazaną osobę. Zazwyczaj udostępnienie mienia lub długów następuje na podstawie umowy ustanawiającej spadkobierców. Niestety nie w każdym przypadku spadkodawca samodzielnie podejmuje decyzję. Jakiego podziału dokonuje sędzia? Jakimi regułami się podpiera?
Jeśli przekazujący spadek nie przygotował pisma, w którym zaznaczył zasady dziedziczenia, wtedy sprawą powinien się zająć sąd. Zwykle rozprawa odbywa się w sądzie, w zgodzie z ostatnim miejscem pobytu. Prowadzony jest proces weryfikacji majątku oraz pozostawionych zobowiązań.
Obecnie istnieją trzy popularne i wykorzystywane metody podziału majątku. Najbardziej sprawiedliwa to równy podział mienia, zgodnie z rodzajem pokrewieństwa. Drugi sposób to wskazanie ograniczonej liczby spadkobierców, aczkolwiek z obowiązkiem spłaty pozostałych. Ostatnia możliwość to sprzedaż majątku oraz podział zdobytych z tego tytułu pieniędzy.
Żeby spadek został rozdzielony trzeba określić jego wartość. Brana pod uwagę jest obecna cena rynkowa pozostawionych przedmiotów oraz zbierana w konkretną sumę. Gdy spadkobiercy nie są zadowoleni z końcowych wyliczeń można wyznaczyć biegłego, który jeszcze raz wyceni majątek.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Co należy zrobić, aby zapłacić podatek od spadku?
Następujący opis przedstawia zasady obowiązujące przy poprawnym rozliczeniu podatku od spadku: – Postępowanie sądowe: Stwierdzenie otrzymania spadku Po śmierci osoby, która zostawiła spadek osoba ma 6 miesięcy na oddanie oświadczenia
Kiedy stosuje się tzw. zachowek?
Według przepisów testamentowych spadkobiercy muszą otrzymać przysługujące im wartości materialne lub pozostałe, wymienione w dokumencie. Bywają jednak sytuacje, kiedy zmarły wypisał ze spadku jednego z członków rodziny. Wtedy pokrzywdzony może
Podział majątku po śmierci małżonka
Z reguły małżeństwo oznacza wspólnotę majątkową. Istnieją jednak wyjątki od reguły, gdy małżonek nie dziedziczy po śmierci partnera. Oczywiste jest, iż po rozwodzie nie mamy prawa do majątku byłych partnerów.
1 Comment
becia
19 stycznia, 10:42