W jaki sposób poinformować o upadłości?
W ostatnim czasie wiele firm posiada kłopoty finansowe. Zwykle powodem jest kryzys gospodarczy i bezwzględna konkurencja. Utrudnienia związane z zachowaniem stałej pozycji na rynku niejednokrotnie kończą się tragicznie. Jak właściciel może doprowadzić do upadłości? Jak odpowiednio zorganizować cały proces upadłościowy?
Na wstępie warto wyjaśnić, że firma powinna dokonać kilka istotnych kroków, żeby czynność upadłościową uznać za zamkniętą. Zazwyczaj wszystkie formalności przedsiębiorca wykonuje sam, aczkolwiek może skorzystać z pomocy doradcy, który przedstawi najlepsze rozwiązania w tej ciężkiej sytuacji.
Po pierwsze trzeba przekazać wniosek o upadłości do najbliższego sądu rejonowego, który zajmuje się rozpatrywaniem takich spraw. W wysyłanym piśmie trzeba wskazać jedną z dwóch opcji: układ lub likwidację. Następnie sąd obejmuje swoim nadzorem wartości majątkowe firmy oraz ustanawia datę spotkania wszystkich wierzycieli.
Na zakończenie sąd upublicznia wiadomość o upadłości przedsiębiorstwa (lub układu, jeśli taka była wstępna prośba) oraz likwidacji majątku firmowego. Cała procedura nie może zostać przeprowadzona, jeśli udostępnione dobra będą zbyt małe na spłacenie długów.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku ponad 5,5 tys. wypadków
Młodzi kierowcy mają często zbyt duże zaufanie do swoich umiejętności, a z drugiej strony nie potrafią zapanować nad pojazdem. Za ponad 20 proc. wypadków, do których dochodzi z winy kierowców, odpowiadają młode osoby.
Od lipca w całej UE będą obowiązywać jednolite przepisy o bezpiecznym e-podpisie
1 lipca wchodzi w życie rozporządzenie eIDAS, które ujednolici w UE przepisy dotyczące podpisów elektronicznych. Certyfikaty kwalifikowane e-podpisów wydawane przez poszczególne kraje będą uznawane w pozostałych 27 państwach. Ułatwi to przedsiębiorcom prowadzenie transgranicznego biznesu
Kiedy konieczna jest umowa agencyjna?
Według przepisów dowolna umowa agencyjna zakłada stanowisko agenta oraz zlecającego konkretne obowiązki do wykonania. Innymi słowy reguluje zasady pośredniczenia w transakcjach usługowych. Po co podpisuje się umowę agencyjną? W jakim
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!