W jaki sposób karać za zaśnieżony chodnik?
Okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny ze względu na zalegający śnieg, wiszące sople oraz pokryte lodem drogi i chodniki. Nie można zapominać, że obowiązkiem każdego właściciela jest odśnieżenie lub skucie lodowej pokrywy z ruchliwej trasy. Jakie mandaty przewidziano za zalegający śnieg? Kiedy obciąża się właściciela lub gminę?
Na wstępie warto wyjaśnić, że w zgodzie z polskim prawem odśnieżanie jest wpisane w powinności właściciela lub zarządcy terenu. Zatem może to być osoba prywatna, instytucja państwowa, firma, zarządca lub gmina. Oznacza to, że odpowiedzialność ponosi jedna z przywołanych wcześniej osób lub jednostek.
Zazwyczaj drogi tereny gminne zarządzane są przez zewnętrzną firmę, która dba o właściwy stan nawierzchni oraz usuwanie śniegu lub lodu. Inaczej mówiąc wszelkie roszczenia od poszkodowanych przekazywane są na adres firmy, a nie urzędu gminy.
Trochę inaczej wygląda sytuacja osób prywatnych, które samodzielnie muszą odśnieżać chodnik przed domem. W razie wypadku odpowiadają za uszkodzenia materialne lub zdrowotne. Z całą pewnością ostrzegawczo straż miejska lub policja może wystawić naganę lub karę grzywny do 1500 zł.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Prawa i obowiązki świadka koronnego?
Świadek koronny to osoba, która wyraziła zgodę na przekazywanie informacji istotnych w całym postępowaniu pod warunkiem, że kara zostanie maksymalnie zminimalizowana. Świadek koronny to kluczowa postać w procesach sądowych, posiada
Przestępstwa cardingowe
Przestępstwa cardingowe od dobrej dekady znane są sądownictwu polskiemu. Związane są z nadużyciami kart płatniczych oraz kradzieżami z kont bankowych. Odbywają się z zastosowaniem nowoczesnych technik i trudno dostrzeganych metod.
Wszystko o sądowym pouczeniu
Postępowanie cywilne musi przebiegać zgodnie z ustaleniami prawnymi oraz szacunkiem dla sądu i wszystkich świadków rozprawy. Bywają przypadki, w których uczestnik rozprawy nie ma przedstawiciela, wtedy może zostać pouczony i
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!