W czym może pomóc DPS?

W czym może pomóc DPS?

Domy Pomocy Społecznej (DPS) zostały powołane, aby nieść pomoc obywatelom, którzy mają problemy finansowe, mieszkaniowe oraz inne związane z codzienną egzystencją. Wszystkie czynności powinny być realizowane bezpłatnie i zgodnie z obowiązującym prawem. W jakich sprawach można zwracać się do DPS?

Podstawowym kryterium warunkującym pomoc jest wysokość wynagrodzenia przypadająca na jednego członka rodziny lub całkowite bezrobocie. Jeśli limit nie zostanie przekroczony można liczyć na wsparcie.

W pierwszej kolejności biedniejsze rodziny ubiegają się o lokal zastępczy lub mieszkanie, aby móc mieszkać w godziwych warunkach, z dala od patologii społecznych i problemów z sąsiadami. Niestety ilość pomieszczeń jest ograniczona i gmina może przydzielić jedynie kilka lokali rocznie.

Poza dużą pomocą (przydział mieszkania) można ubiegać się o doraźną lub stałą pomoc w różnym zakresie. Przede wszystkim chodzi o posiłki (głównie obiady) dla dzieci, ale też dorosłych. Pomoc Społeczna wydaje także produkty żywnościowe, np. kasza, ryż, makaron, mąka.

Często rodziny wielodzietne mają kłopoty z zakupem wyprawki oraz podręczników do szkoły. Wówczas DPS finansuje lub pomaga z zakupem podstawowych przyborów. Czasami przekazuje ubrania oraz obuwie.

Oprócz podstawowych potrzeb rodziny biedniejsze mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Jego rodzaj oraz zakres zależy od indywidualnych możliwości Pomocy Społecznej. Zazwyczaj to dzieci obejmowane są największą opieką, np. zajęcia pozalekcyjne, wakacje, ferie zimowe.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Sądy administracyjne i wojskowe
Next Wszystko na temat renty socjalnej w 2013 roku

You might also like

Prawa seniora 1Comments

Jakie są opłaty szpitalne?

Każdy obywatel Polski ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej oraz szpitalnej. Jednak w praktyce wygląda to trochę inaczej, ponieważ nie wszystkie usługi i zabiegi są refundowane. Operacje lub badania, które

Prawa seniora 1Comments

Kto nie musi płacić za lekarstwa?

Prawo polskie daje możliwość otrzymywania bezpłatnych lekarstw, ale dopiero po spełnieniu kilku istotnych warunków. Przede wszystkim należy posiadać receptę i odpowiednie oświadczenie o możliwości odbioru leków bez zapłaty. Kto nie

Prawa seniora 0 Comments

Uniwersytet Trzeciego Wieku – alternatywa dla seniora

Odejście na emeryturę to czas na wyciszenie aktywności zawodowej, odpoczynek, zasłużone wolne. Jednak wielu seniorów nie może się pogodzić z taką sytuacją. Kiedyś wychodzili codziennie do pracy, dziś się nudzą

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 10:52 Reply
    Osobiście nigdy nie oddałabym rodziców do Domu Opieki Społecznej, bo dla mnie to zbyt ubliżające.

Leave a Reply