Utrata pracy – co dalej?

Utrata pracy – co dalej?

W sytuacji rozwiązania umowy z pracodawcą z przyczyn niezależnych od nas mamy prawo do odprawy. Szczegółowe informacje na temat zadośćuczynienia spowodowanego utratą pracy odnajdziemy w przepisach Kodeksu Pracy oraz ustawach regulujących rozwiązywanie umów z pracobiorcami.

Odprawy maja charakter pieniężny i przysługują pracownikom zwolnionym indywidualnie, którzy bez zarzutu wykonywali powierzone obowiązki oraz podczas zwolnień grupowych.

Wartość odprawy jest ściśle związana z okresem trwania umowy z pracodawcą kształtując się w wysokościach:

  • jednomiesięcznej wartości wynagrodzenia przy okresie pracy krótszym niż 2 lata,
  • dwumiesięcznej wartości wynagrodzenia przy okresie pracy: 2-8 lat,
  • jeśli pracownik był zatrudniony ponad 8 lat należy mu się odprawa będąca trzykrotnością otrzymywanego miesięcznego wynagrodzenia.

Podane wyżej przedziały nie wykluczają otrzymania wyższej odprawy. Maksymalna wartość zadośćuczynienia nie może przekraczać dochodu pracownika wypracowanego w okresie 15 miesięcy.

Pracownik może starać się o odprawę rentową lub emerytalną jeśli spełnia warunki uprawniające do otrzymywania podanych świadczeń i przestał pracować z chwila uzyskania statusu emeryta lub rencisty. Odprawa jest świadczeniem wypłacanym jednokrotnie. Wysokość odpraw rentowych i emerytalnych określa art. 921 Kodeksu Pracy jako jednokrotność otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu pracy. Istnieje możliwość wypłaty przez pracodawcę wyższej odprawy określonej w regulaminie pracy lub na mocy porozumienia z podległymi grupami zawodowymi. Niestety z odpraw nie mogą skorzystać Ci, którzy porzucają prace na rzecz świadczenia przedemerytalnego.

W prawie polskim istniej zapis w Ustawie z dnia 13 marca 2003 roku mówiący o odprawach pośmiertnych. Ten rodzaj pomocy materialnej wypłacany jest rodzinie w przypadku śmierci aktywnego pracownika bądź przebywającego na zasiłku z tytułu jego niemożności wykonywania zawodowych obowiązków. Wysokość danej odprawy oscyluje w granicach od jednomiesięcznej do sześciomiesięcznej wartości wynagrodzenia, przy czym ważnym aspektem jest staż pracy.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Praca dla osób z wykształceniem podstawowym
Next Areszt tymczasowy jako środek zapobiegawczy

You might also like

Zarobki 0 Comments

Dodatki płacowe za pracę poza miejscem zamieszkania

Podwładny może oczekiwać na dodatki finansowe do podstawowego honorarium w sytuacji, gdy spełnia on swoje obowiązki służbowe poza miejscowością, w której mieszka. Jakie są regulacje prawne? Każda absencja w miejscowości

Zarobki 0 Comments

Ile aktualnie wynosi płaca minimalna?

W zgodzie z przepisami z początkiem nowego roku określana jest wartość płacy minimalnej. O wysokości decyduje Komisja Trójstronna, która cyklicznie podaje aktualne dane do wiadomości publicznej. Ile w 2014 roku

Zarobki 0 Comments

Praca w Portugalii – wynagrodzenie

Wyjazd do pracy w Portugalii powinien być poprzedzony dokładnym przemyśleniem na jakie wynagrodzenie możemy liczyć i czy taki wyjazd się nam opłaca. W Portugalii wartość minimalnego wynagrodzenia jest ustalona przez

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply