Urlop wychowawczy przedsiębiorcy – jak skorzystać?
Od 2013 roku zmieniły się zasady dotyczące Dotychczas urlop wychowawczy należał się tylko kobietom pracującym na umowę o pracę. Pracobiorcy na umowę o dzieło lub zlecenie oraz prowadzący działalność gospodarczą nie mieli praw do takiego urlopu wprowadzono zmiany dogodne i sprawiedliwe dla wszystkich.
Od prawie trzech miesięcy każdy przedsiębiorca ma prawo do sprawowania kurateli nad dzieckiem korzystając z urlopu wychowawczego i działa na dokładnie takich samych zasadach, jak przy umowie o pracę. Dotąd wiele kontrowersji rodził problem, kto będzie opłacał składkę dla posiadacza firmy na urlopie. kłopot rozstał rozwiązany przez rząd i składki płacone będą przez budżet państwa. Oznacza to, że przedsiębiorca nie straci lat, w czasie których zajmował się opieką nad dzieckiem, przy wyliczaniu wielkości emerytury.
Jeszcze w tamtym roku na urlop macierzyński mogły liczyć tylko osoby, które nawiązały z pracodawcą umowę o pracę. Teraz o taki urlop mogą starać się również: posiadacze firm, wszyscy zatrudnieni na umowę zlecenie, umowę agencyjną, umowę o świadczenie usług.
Warto dodać, że na urlop wychowawczy mogą udać się osoby, które przynajmniej przez sześć ostatnich miesięcy posiadały ubezpieczenie społeczne. Wtedy państwo jest w stanie pokryć koszty za wszystkie składki zdrowotne, emerytalne i rentowe na czas trwania urlopu wychowawczego. Wedle przepisów są to maksymalnie trzy lata lub do chwili skończenia przez dziecko czwartego roku życia.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Komu pomoże bon stażowy?
Wielu uczniów lub młodych ludzi po ukończeniu szkoły ma poważne problemy ze znalezieniem interesującej pracy. Najczęściej przełożeni oferują małe wynagrodzenie i nieciekawe warunki pracy. Czym są bony stażowe i migracyjne?
Bezpieczeństwo w pracy – obowiązki pracodawcy
Ochrona zdrowia i życia jest bardzo ważną dziedziną w firmach zatrudniających pracowników, przez co przedsiębiorca posiada dodatkowe zadania. Ponadto jest zobowiązany do finansowania wszystkich kosztów utrzymania bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Kodeks
Czy umowa uaktywniająca jest potrzebna?
Od 2 lat możliwe jest w Polsce skorzystanie z umowy uaktywniającej. Podpisywana jest między prawnymi opiekunami a nianią, która deklaruje się do opieki i wychowania niepełnoletniego dziecka na czas określony.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!