Umyślne szkody pracownicze

Umyślne szkody pracownicze

Szkody powstałe podczas pracy z winy przełożonego, podlegają zwrotowi ze strony ponoszącego winę. Gdy pracownik odstąpił obowiązki z premedytacją, powinien zadośćuczynić powstałe straty w całości.

W sytuacji rzeczywistej straty właściciela firmy zaistniałej nieumyślnie, pracownik w większości sytuacji nie musi uiszczać w całości zobowiązań. Rozmyślne działania na uszczerbki fabryki nie dotyczą ulgowego traktowania.

Właściciel zakładu pracy jest zobowiązany do przedstawienia dowodów, na bzie których można określić kwotę krzywdy i ewentualną winę zatrudnionego. Jeśli zdobyty materiał pozwoli na określenie jednomyślnej winy pracownika, poniesie on wszystkie straty nieodłącznie z dochodami straconymi poprzez ten wypadek. Zdarzenie bez namysłu obarczone jest maksymalną grzywną w wysokości trzykrotności wynagrodzenia. Proces w sądzie trwa kilka miesięcy jeśli zatrudniony nie przyznaje się do przestępstwa i uparcie orzeka, iż nie miał wpływu na krzywdy zakładu pracy w sposób osobisty.

Podsumowując, biorąc pod uwagę nienależyte wykonie swoich obowiązków powinniśmy przemyśleć, czy tym manewrem nie zaszkodzimy tylko i wyłącznie własnej osobie. Prawo polskie chroni właścicieli zakładów pracy, którzy stają się ofiarą swoich współpracowników. Część wewnątrz zakładowych incydentów jest skutkiem nieuczciwej ingerencji konkurencji na jakość pracy konkretnych pracobiorców.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Czy przełożony może zmniejszać pensję?
Next Kto reprezentuje spółkę jawną?

You might also like

Praca 0 Comments

Kiedy można mówić o niepełnosprawności?

Niepełnosprawność to dysfunkcja cielesna lub umysłowa, która utrudnia zwyczajnie funkcjonowanie. Niejednokrotnie w wykonywaniu codziennych obowiązków potrzebna jest obecność osoby trzeciej. Czy niepełnosprawność utrudnia karierę zawodową? W zgodzie z ustawą sprzed

Jak odpowiedzieć na trudne pytanie rekrutera?

Będąc zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Potencjalni zatrudniający lubią zaskakiwać kandydatów pytaniami, których ci nie sądzą, że usłyszą w danym momencie. W niniejszym artykule zaznajomimy

Praca 1Comments

Co szósty pracownik padł ofiarą mobbingu

W drugiej edycji badania „Szykany w miejscu pracy” CBOS zapytał Polaków o kwestię mobbingu. Pytania odnosiły się zarówno do osobistych doświadczeń, jak i ogólnego występowania zjawiska szykanowania w miejscu pracy.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply