Umowa zlecenie a urlop i okres wypowiedzenia
Jedną z umów cywilnoprawnych jest umowa zlecenie. Nie jest ona umową o pracę, i z tego powodu nie odnoszą się do niej regulacje prawa pracy. Przepisy dotyczące tej formy zatrudnienia znajdują się w Kodeksie cywilnym.
Jeżeli chodzi o kwestię urlopu podczas pracy, na umowę zlecenie, to nie została ona w tych przepisach poruszona. Warto być świadomym, że strony umowy mogą samodzielnie kształtować stosunek umowy, co oznacza, że jeżeli wymiar urlopu został przez nie uzgodniony to osobie przyjmującej zlecenie się on należy. Tak samo jest w przypadku wypowiedzenia umowy zlecenia przez zleceniobiorcę, który może tego dokonać w dowolnym czasie, ponieważ ustawodawca również w przepisach kodeksu cywilnego nie wprowadził żadnych terminów dotyczących okresu wypowiedzenia.
Wnioskując, kwestie odnoszące się do urlopu oraz okresu wypowiedzenia przy umowie zlecenie mogą być ustalone przez obie strony i zapisane w umowie, wówczas gwarantują one zleceniobiorcy dni wolne od pracy, a zleceniodawcy określony czas wypowiedzenia.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak tanio zareklamować swój biznes w sieci?
Każdy przedsiębiorca ma świadomość, że reklama to podstawa każdego przedsięwzięcia. Po pierwsze pełni funkcję informacyjną, ponieważ duża część potencjalnych kontrahentów dowie się o firmie oraz okryje oferowane usługi i towary.
Zarządzanie zespołem – co to jest naprawdę?
W branżowych pismach można bardzo często można spotkać termin „zarządzenie zespołem”. Co to jednak znaczy w praktyce? I kto powinien nim zarządzać? Różni autorzy samo pojęcie będą definiować na inne
Dla kogo odpowiednia franczyza?
W ciągu ostatnich 9 lat potroiła się liczba przedsiębiorców prowadzących działalność franczyzową. Z czego wynika rosnąca popularność tego modelu biznesowego? Kto najczęściej zostaje franczyzobiorcą? Szacuje się, że w 2014 roku
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!