Ułatwienia dla przedsiębiorców-zmiany w Kodeksie pracy
Od początku tego roku obowiązują nowe przepisy, których zamiarem jest ułatwienie rozpoczęcie prowadzenia własnej firmy.
Zgodnie z nowelizacją obowiązki informacyjne związane z założeniem działalności gospodarczej są teraz zniesione. Przyczyną tych zniesień jest chęć uproszczenia procedury związanej z założeniem działalności gospodarczej. Ułatwienie polega na tym, że osoba nie musi zgłaszać Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej faktu otwarcia działalności gospodarczej. Przedtem informowanie polegało na podaniu rodzaju, zakresu i lokalizacji nowo otwartej firmy. Łącznie z tym przepisem usunięte zostały kary dotyczące nie wywiązania się z tego obowiązku informacyjnego.
Okres czasu wydania potwierdzenia o przyznaniu numeru NIP dla rozpoczynającego działalność podmiotu gospodarczego został skrócony do 3 dni.
Ustawa, która weszła w życie zapewniła również Państwowej Inspekcji Sanitarnej dopuszczenie do danych zawartych w państwowej ewidencji REGON i dostęp do danych zgromadzonych na koncie płatnika składek sporządzonego przez ZUS.
Urzędy statystyczne mają obowiązek udostępnić informacje PIP i PIS w zakresie firm stwierdzających zatrudnienie pracowników do czynności obejmujących zakres praktyk tych inspekcji.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Dlaczego przedsiębiorcy zawieszają działalność?
Każdy przedsiębiorca, który założył małą firmę może podjąć decyzję o zawieszenie działalności. Musi jednak mieć na uwadze kilku podstawowych kwestiach podczas przeprowadzania procedury. O czym musi wiedzieć właściciel zanim zawiesi
Jak nie zepsuć listu motywacyjnego?
W dzisiejszych czasach proces rekrutacji zaczyna się od gromadzenia dokumentów aplikacyjnych. Wśród nich dużą popularnością cieszyło się CV, które stanowiło krótkie i treściwe streszczenie kariery zawodowej oraz odbytych studiów. Od
Na jakie przywileje może liczyć podwładna w ciąży?
Według obowiązujących przepisów nie istnieją ograniczenia zawodowe dla kobiet w ciąży. Oczywiście zadania powinny zostać dobrane do predyspozycji fizycznych oraz wskazówek lekarza. Czy ciężarna podwładna może oczekiwać na ewentualne przywileje?
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!