Ubezpieczenie a pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę
Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę powinien mieć odpowiednie ubezpieczenie. Zapewnieniem wszystkich świadczeń powinien zająć się pracodawca i jest to jego fundamentalnym obowiązkiem. Jakie ubezpieczenia obejmują zatrudnionego?
Po pierwsze podwładny od pierwszego dnia swojej pracy obejmowany jest ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, chorobowym oraz wypadkowym. Innymi słowy ochroniony jest na wypadek przypadkowych zdarzeń losowych oraz może liczyć na rekompensatę finansową lub ekwiwalenty w trudnej sytuacji.
Obowiązkiem przedsiębiorcy, który powołał nowego pracownika, jest zgłoszenie go do ubezpieczenia społecznego czasie 7 dni od startu współpracy. Oprócz tego powinien co miesiąc opłacać składki ubezpieczeniowe, które zapewniają wszystkie wspomniane wcześniej świadczenia. Jeśli obowiązek ten nie zostanie dopełniony przełożony powinien liczyć się z karą do 5 tys. zł.
Czasami zdarzają się sytuacje, że mimo zatrudnienia, zatrudniony nie jest objęty ubezpieczeniem, ponieważ pracodawca świadomie lub przypadkowo nie opłacał składek. Wówczas sprawa powinna zostać rozwiązana, ale zwykle trafia na drogę sądową.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Po jakim czasie można anulować umowę na okres próbny?
Pracodawca zatrudniający nowego pracownika najczęściej współpracuje z nim na mocy umowy na okres próbny. To pakt, na bazie którego kierownik zbada, czy dany kandydat jest odpowiednią osobą na proponowane stanowisko
Czy śnieżyca usprawiedliwia nieobecność w pracy pracownika?
Zimowa aura za oknem, zimno, zawieje, trudne warunki atmosferyczne skutecznie utrudniają punktualne dotarcie do miejsca pracy. Czy taki przypadek losowy, niezależny od pracownika, może zostać ulgowo potraktowany przez przełożonego? Ujemna
Zmiany w prawie zawodowym w Polsce
W 2013 roku została przegłosowana aktualizacja prawa mówiąca o deregulacji 21. zawodów oraz dostosowaniu 21. praw. To istotny fakt, ponieważ obejmuje ponad 200 tysięcy Polaków i znaczną część podmiotów gospodarczych.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!