Terminy obowiązywania gwarancji
Gwarancja to nadprogramowe świadczenie na rzecz zakupionego towaru lub usługi. Jest to zapewnienie o możliwości zwrotu przedmiotu transakcji w przypadku, gdy jego działanie będzie inne niż zakładano lub utraci możliwość działania. Wielu klientów ma problem z ustaleniem czasu trwania gwarancji? Jak to sprawdzić?
Wielu konsumentów uważa, że gwarancja wydawana jest na rok lub dwa. Prawda jest taka, że każda większa firma ma własne ustalenia w tej materii i według własnego uznania dopiera je do branży działania i sprzedawanego produktu.
Zazwyczaj termin ten podany jest na karcie gwarancyjnej produktu (jeśli takowa znajduje się w opakowaniu) lub na paragonie. Czasami jednak klient wolałby wiedzieć wcześniej (jeszcze przed zakupem) o zasadach gwarancji. Może to zrobić pytając sprzedawcę lub sprawdzając na stronie firmy.
W przestrzeni internetowej znane firmy umieszczają do dyspozycji klientów wewnętrzne regulaminy i procedury. Chcą działać uczciwie i bez zaskoczenia.
Tak naprawdę nie ma limitu w wyznaczaniu terminu obowiązywania gwarancji. Wszystko zależy od rodzaju zakupionego produktu. Zazwyczaj jest to czas od sześciu miesięcy do 5 lat. W szczególnych przypadkach producent daje gwarancję dożywotnią (są to jednak odosobnione przypadki).
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak skutecznie reklamować towar?
Codziennie tysiące Polaków dokonuje różnego rodzaju zakupów. Często są one spontaniczne, dokonywane pod wpływem emocji, ciekawej promocji czy chwilowego zainteresowania. Kupowane towary nie są oglądane i sprawdzane. Po powrocie do
Kto stosuje pozew zbiorowy?
Najważniejszym prawem każdego klienta jest opcja zrezygnowania z zakupu lub zgłoszenia reklamacji nabytego towaru. Nawet jeśli sprzedawca nie chce wysłuchać roszczeń musi to zrobić, bowiem dotyczą go ogólnie obowiązujące normy
ABC procedur reklamacyjnych
W zgodzie z prawem konsumenta klient, który ma zastrzeżenia do zakupu, może złożyć reklamację. Aczkolwiek powinien pamiętać o przepisowych terminach i właściwej procedurze działania. Wstępem do rozpatrywania roszczeń jest napisanie
1 Comment
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!