Terminy obowiązywania gwarancji
Gwarancja to nadprogramowe świadczenie na rzecz zakupionego towaru lub usługi. Jest to zapewnienie o możliwości zwrotu przedmiotu transakcji w przypadku, gdy jego działanie będzie inne niż zakładano lub utraci możliwość działania. Wielu klientów ma problem z ustaleniem czasu trwania gwarancji? Jak to sprawdzić?
Wielu konsumentów uważa, że gwarancja wydawana jest na rok lub dwa. Prawda jest taka, że każda większa firma ma własne ustalenia w tej materii i według własnego uznania dopiera je do branży działania i sprzedawanego produktu.
Zazwyczaj termin ten podany jest na karcie gwarancyjnej produktu (jeśli takowa znajduje się w opakowaniu) lub na paragonie. Czasami jednak klient wolałby wiedzieć wcześniej (jeszcze przed zakupem) o zasadach gwarancji. Może to zrobić pytając sprzedawcę lub sprawdzając na stronie firmy.
W przestrzeni internetowej znane firmy umieszczają do dyspozycji klientów wewnętrzne regulaminy i procedury. Chcą działać uczciwie i bez zaskoczenia.
Tak naprawdę nie ma limitu w wyznaczaniu terminu obowiązywania gwarancji. Wszystko zależy od rodzaju zakupionego produktu. Zazwyczaj jest to czas od sześciu miesięcy do 5 lat. W szczególnych przypadkach producent daje gwarancję dożywotnią (są to jednak odosobnione przypadki).
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Reklamacja usług czyszczących
Korzystając z pralni często zdarza się, że usługodawca nie wykona swoich obowiązków prawidłowo. Powierzone rzeczy nie są oczyszczone, a ponadto występują inne, nowe plamy. Gdy pojawi się taka sytuacja mamy
Czy można oddać sprawny towar?
Według ustawowych praw konsumenta istnieje możliwość reklamowania towaru, który uległ zepsuciu lub zniszczeniu na skutek prawidłowego użytkowania. Czy można natomiast oddać towar, który nie posiada wad nabytych? Procedury mówią, że
Jak złożyć reklamację, by została uwzględniona?
Przy stwierdzeniu wady każdego zakupionego dobra mamy prawo złożyć reklamację, nawet jeśli w sklepie istnieje komunikat: ,,Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględniamy”. Zapis ten jest niezgodny z prawami konsumenta.
1 Comment
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!