Średnia krajowa a pensje pracowników Prokuratorii
Podstawowym obowiązkiem Prokuratorii Generalnej jest zajmowanie się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa oraz ochrona publicznych pieniędzy. W instytucji tej zatrudnienie mają przede wszystkim eksperci branżowi oraz kandydaci dobrze wykształceni. Jak wyglądają pensje podwładnych w Prokuratorii?
Ze względu na to, że w Prokuratorii pracują specjaliści finansowi, wyszkoleni analitycy oraz doświadczeni podwładni, zarobki muszą być adekwatne do posiadanych umiejętności i powierzonej odpowiedzialności. Pensje są różnorodne, bowiem powstało kilka odmiennych stanowisk pracy.
Głównie Prokuratoria współpracuje z radcami i starszymi radcami, którzy tworzą autorytet, posiedli ogromną wiedzą oraz wykonują najistotniejsze powinności. Dodatkowo odbywali wszechstronne podróże zawodowe oraz są: radcami prawnymi, adwokatami, notariuszami lub działali jako sędziowie. Ich zarobki kształtują się na poziomie 5-12 tys. zł. Tak duża różnica to głównie kwestia lat pracy, doświadczenia oraz listy obowiązków.
Oprócz radców, jak w każdej instytucji państwowej, pracę znajdują urzędnicy administracyjni, którzy powinni mieć doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku oraz ukończyli studia kierunkowe (prawo, administracja). Pensje takich osób to około 3-4 tys. zł.
Reasumując, wypłata pracownika Prokuratorii Generalnej przewyższa średnią krajową. Jednak nie powinno się zapominać, że zatrudnieni mają kluczowe posady oraz dysponują finansami Skarbu Państwa.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Dodatki płacowe za pracę poza miejscem zamieszkania
Podwładny może oczekiwać na dodatki finansowe do podstawowego honorarium w sytuacji, gdy spełnia on swoje obowiązki służbowe poza miejscowością, w której mieszka. Jakie są regulacje prawne? Każda absencja w miejscowości
Jak obliczyć trzynastkę?
W zgodzie z przepisami funkcjonuje grupa podwładnych, którzy mogą otrzymać trzynastą wypłatę (tzw. trzynastkę). Sposób jej naliczania jest bardzo specyficzny i związany z kilkoma czynnikami. Kto został upoważniony do trzynastej
Obliczamy wynagrodzenie za część miesiąca
Nieobecności pracownika sprawiają, że zobowiązania nie są w pełni wykonywane, a sami pracownicy nie wyrabiają wszystkich etatowych godzin. W związku z tym przed skomplikowanym zadaniem staje sam pracodawca, który musi
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!