Sprawy odsetkowe

Sprawy odsetkowe

W sytuacji, gdy zalegamy ze spłata jakiegokolwiek świadczenia stajemy się dłużnikami. Ważny jest dla nas koszt ewentualnych odsetek, które są naliczane bez względu na straty wierzyciela.

Z przepisu zawartego w art. 481 § 1 kodeksu cywilnego dłużnik ma obowiązek uiszczenia odsetek jako formy zadośćuczynienia z powodu opóźnienia spłaty głównej kwoty. Nie mają tu znaczenia powody opóźnienia, ani to czy wierzyciel poniósł z tego tytułu jakieś realne straty. Wysokość odsetek może być ustalona w umowie. Jeśli nie, zastosowanie mają odsetki ustawowe ustalane przez państwo. Możemy się spotkać z sytuacją płacenia odsetek za odsetki. Jest to zdarzenie określone normą, mające na celu ochronę dłużnika przed ewentualnym bankructwem zakazując natychmiastowego ustalania wielkości zadłużenia odsetkowego.

Obowiązek płacenia odsetek jest nakładany na konsumenta, który nie zapłacił w terminie za otrzymane dobro. Termin, od którego podlegamy egzekucji odsetkowej jest terminem wygaśnięcia umowy. W przypadku umów terminowych i bezterminowych okres naliczania odsetek jest różny.

Zgłaszając wniosek o wypłatę odszkodowania od ubezpieczyciela czekamy 30 dni na rozpatrzenie podania. Po tym terminie możemy ubiegać się o nałożenie odsetek na ubezpieczyciela z tytułu zwłoki w wypłacie należnego nam świadczenia. Oprócz domagania się odsetek pokrzywdzony może wystąpić o pokrycie strat związanych z opóźnieniem wypłaty środków pieniężnych.

W przypadku umowy nieokreślonej terminem spełnienia świadczenia dłużnik ma obowiązek spłacić zadłużenie na wezwanie świadczeniodawcy. Jeśli tego nie zrobi odsetki naliczane są za każdy dzień zwłoki osobno od dnia wezwania do zapłaty. Wyjątek stanowią tu odsetki od ubezpieczyciela. Powinny one być naliczane od daty wyroku przyznającego odszkodowanie.

Ubieganie się o odsetki jest czynnością określoną czasowo w art. 118 kodeksu cywilnego. Termin ten to 3 lata. Po tym czasie może nastąpić przedawnienie postępowania odsetkowego.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Dla kogo zasiłek przedemerytalny?
Next Wszystko o rozdzielności majątkowej

You might also like

Czy warto zawierać umowę pośrednictwa?

Wiele transakcji przeprowadzana jest z udziałem pośrednika. Należy jednak wiedzieć, że nawet taka forma sprzedaży powinna być sformalizowana. Czy warto sporządzić umowę pośrednictwa? Jak powinna wyglądać? Na początku warto powiedzieć,

Wiadomości 1Comments

Użytkowanie wieczyste

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym tak naprawdę jest użytkowanie wieczyste i z jakimi opłatami się wiąże. Uznają w większości przypadków, iż wieczystość użytkowania jest niemal tym

Czym charakteryzuje się umowa agencyjna?

Według Kodeksu cywilnego każda umowa agencyjna zakłada funkcjonowanie agenta oraz strony zlecającej konkretne zadanie do zrealizowania. Inaczej mówiąc ustanawia regulamin pośredniczenia w usługach. W jakim celu podpisuje się umowę agencyjną?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply