Soczewki kontaktowe w pracy
Soczewki kontaktowe dla wielu pracowników są wygodną formą korekcji wzroku, głownie dlatego że w przeciwieństwie do okularów nie ześlizgują się z nosa a także nie zachodzą parą w zimie. Więc jeśli na wykonywanym stanowisku nie są wymagane środki ochrony indywidualnej (okulary ochronne) to soczewki kontaktowe są alternatywą dla okularów. Jak zatem wybrać soczewki najlepsze do wykonywanej pracy?
Odpowiednia korekcja wad wzroku to dla wielu osób we współczesnym świecie właściwie jedyna szansa na normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Niestety, trzeba to powiedzieć wprost: naszym współczesnym stylem życia nie tylko znacznie sobie pomagamy, ale pod wieloma względami również i szkodzimy. Spędzanie niekiedy większości dnia przed komputerem czy telewizorem stanowi poważne zagrożenie dla naszych oczu, przez co nie ma niczego dziwnego w tym, że wady wzroku są w obecnych czasach tak powszechne, jak jeszcze chyba nigdy wcześniej. Dziś noszenie okularów czy soczewek kontaktowych nikogo już właściwie nie dziwi – jest to zupełnie normalne. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że medycyna w ciągu ostatnich dziesięcioleci znacznie poszła do przodu i znalazła całe mnóstwo rozwiązań na radzenie sobie z takimi wadami. Czasami są one niestety nieodwracalne, ale równocześnie możemy na wiele sposobów ułatwić sobie życie z nimi i zapewnić sobie normalne funkcjonowanie. Podstawą są tutaj odpowiednio dobrane soczewki, które nawet przy ostrych wadach wzroku mogą znacznie nam pomóc.
Technika idzie do przodu, pozwalając nam na produkowanie coraz to nowszych soczewek przy użyciu najróżniejszych materiałów. Z tego też powodu rzeczy tego typu dostępne obecnie na rynku odznaczają się naprawdę wielkim zróżnicowaniem. Z jednej strony jest to oczywiście świetna wiadomość, bowiem dzięki temu w czasie szukania czegoś dla siebie mamy tutaj naprawdę duży wybór. Z drugiej coś takiego sprawia, że musimy poświęcić sporo czasu i dokładniej zapoznać się z charakterystyką przynajmniej tych najpopularniejszych obecnie rodzajów soczewek, bowiem jedynie dzięki temu będziemy w stanie stwierdzić, co jest dla nas najlepszym rozwiązaniem. Obecnie dwa podstawowe i prawdopodobnie najczęściej używane rodzaje soczewek to mineralne i organiczne – warto przyjrzeć się im nieco bliżej.
Soczewki mineralne to na pierwszy rzut oka dość staromodne rozwiązanie. Są one wykonywane ze zwykłego szkła i stosuje się je już od długiego czasu. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal cieszą się wielką popularnością i są często polecane przez lekarzy, co bardzo dobrze pokazuje, że posiadają wiele zalet. Soczewki organiczne są natomiast wykonywane z różnych rodzajów plastiku i stanowią bardziej nowoczesny środek do walki z wadami wzroku. Oba rodzaje soczewek cieszą się obecnie sporą popularnością, a użytkownicy poszczególnych z nich na pewno będą upierać się co do tego, że najlepsze są właśnie te wybrane przez nich. Jak zadecydować, które rozwiązanie będzie lepsze akurat w naszym przypadku?
Istnieje wiele cech, na jakie zwracamy uwagę przy wybieraniu soczewek. Jedną z nich są względy estetyczne. Trudno jest tu ocenić, czy lepsze pod tym względem będą soczewki organiczne, czy też mineralne. Soczewki mineralne pozwalają na osiągnięcie sporej korekcji wzroku przy zachowaniu względnie niewielkiej grubości, co niewątpliwie jest ich zaletą. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że szkło jest materiałem sprawiającym sporo problemów przy obróbce, z czego w tym przypadku wynika szereg niedogodności. Przede wszystkim wykonane z niego soczewki mogą być stosowane jedynie z pełnymi oprawami – sprawia to, że decydując się na takie soczewki nie zawsze będziemy mogli nosić takie okulary, jakie odpowiadają nam pod względem estetycznym. W tej kwestii znacznie bardziej uniwersalne i wszechstronne są soczewki organiczne; plastik jest materiałem który można obrabiać na więcej sposobów, przez co wykonane z niego soczewki mogą być stosowane właściwie z każdym rodzajem oprawek.
Kolejna bardzo ważna rzecz to praktyczność i wytrzymałość soczewek. Z okularów wielu z nas korzysta przez cały dzień, w wielu przypadkach często je zdejmując i zakładając. W takich warunkach bardzo łatwo o różnego rodzaju uszkodzenia, przez co soczewki na jakie się decydujemy powinny być odpowiednio trwałe. W tej kwestii sporą przewagę mają soczewki organiczne – te mineralne są znacznie bardziej narażone na stłuczenia i pęknięcia, co wynika z charakterystyki dość kruchego z natury materiału, jakim jest szkło. Soczewki organiczne o wiele trudniej jest uszkodzić. Wygrywają one również pod względem wygody, bowiem są przede wszystkim znacznie lżejsze.
Wydaje się, że soczewki organiczne pod każdym możliwym względem mają ogromną przewagę nad mineralnymi, które teoretycznie są już dość przestarzałym rozwiązaniem. Nie w każdym przypadku jest to jednak tak oczywiste, bowiem wszystko zależy od tego, z jaką dokładnie wadą wzroku się zmagamy. Niekiedy okazuje się, że tradycyjne soczewki szklane są dla nas jedynym dostępnym rozwiązaniem, bowiem żadne inne nie będą w stanie poradzić sobie z naszymi dolegliwościami. Zanim zatem zaczniemy kierować się tutaj swoimi własnymi preferencjami, warto dokładnie przebadać się u lekarza i posłuchać jego zaleceniem. Faktem jest, że w wielu przypadkach soczewki plastikowe będą znacznie lepsze – przy większości wad wzroku nie poczujemy tu wielkiej różnicy, a jednocześnie są one o wiele bardziej praktyczne. Trudno jednak znaleźć tu uniwersalne rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w każdym przypadku.
You might also like
Czy pracodawca może nas odwołać z urlopu?
Wyobraź sobie, że jesteś na urlopie. Odpoczywasz nad morzem, gdy dzwoni twój szef. Odbierasz i słyszysz, że natychmiast musisz wracać do firmy. Czy możesz odmówić? Jakie prawa – związane z
400 szpitali może stracić kontrakty z NFZ z powodu zmian w prawie
Projekt ustawy o sieci szpitali jest katastrofą dla Polski – przestrzega Andrzej Mądrala, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. Ustawa zakłada, że tylko placówki zakwalifikowane do sieci będą mogły liczyć na umowę z NFZ.
Prawo autorskie w prawie pracy
Istnieją pewne ograniczenia w prawach twórców do swoich dzieł. Jedno z nich ma miejsce wtedy, gdy twórca jest pracownikiem. Czy pracodawca ma prawo do utworów wykonywanych przez pracownika? Jeżeli tak
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!