Śmierć zatrudnionego a prawa pracownicze
Każdy zatrudniony posiada duży zbiór praw i obowiązków, które powinny być stosowane. Jednak w chwili śmierci tracą swoją ważność. Czy ktokolwiek powinien przejmować powinności zawodowe takiego podwładnego?
Okazuje się, że wedle przepisów prawa zatrudniony otaczany jest długa listą praw, które mają charakter osobisty. Zatem nie ma mowy o przejęciu obowiązków zawodowych przez kogoś innego, ponieważ jest to niezgodne z zapisem ustawowym.
Oczywiście w ramach prawa majątkowego najbliżsi mogą pobierać należne świadczenia i zasiłki. Deleguje się głównie domowników, którzy nabyli prawo do spadku, tzn. małżonka oraz dzieci, wnuki i rodzeństwo.
Od czasu do czasu zdarza się sytuacja, że zmarły nie posiadał bliskiej rodziny oraz dalekich krewnych. Wówczas wszystkie pozostawione dobra (majątek, renta rodzinna) są przyznawane zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego.
Należy jednak wiedzieć, że przejęcie praw pracowniczych nie ma nic wspólnego z dziedziczeniem. Zatem jeśli zmarły pracownik napisał testament nie ma on odniesienia do procedur związanych z ostatnim miejscem pracy.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Czy praca tłumacza przysięgłego jest łatwa?
Od zawsze wiadomo, że uczenie się języków obcych jest opłacalne. Nie tylko w życiu osobistym, ale także w sytuacjach prywatnych. Warto inwestować w zajęcia oraz rozwijać swoje umiejętności językowe, aby
Prawo autorskie w prawie pracy
Istnieją pewne ograniczenia w prawach twórców do swoich dzieł. Jedno z nich ma miejsce wtedy, gdy twórca jest pracownikiem. Czy pracodawca ma prawo do utworów wykonywanych przez pracownika? Jeżeli tak
Zatrudnienie terminowe i jego zalety
Świat boryka się obecnie z ogromnymi kłopotami gospodarczymi. Każda firma zbiera oszczędności, aby chociaż przeciętnie funkcjonować na rynku. Przede wszystkim o oszczędności stara się poprzez moderowanie zatrudnienia tzn. regulowanie ilości
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!