Śmierć zatrudnionego a prawa pracownicze

Śmierć zatrudnionego a prawa pracownicze

Każdy zatrudniony posiada duży zbiór praw i obowiązków, które powinny być stosowane. Jednak w chwili śmierci tracą swoją ważność. Czy ktokolwiek powinien przejmować powinności zawodowe takiego podwładnego?

Okazuje się, że wedle przepisów prawa zatrudniony otaczany jest długa listą praw, które mają charakter osobisty. Zatem nie ma mowy o przejęciu obowiązków zawodowych przez kogoś innego, ponieważ jest to niezgodne z zapisem ustawowym.

Oczywiście w ramach prawa majątkowego najbliżsi mogą pobierać należne świadczenia i zasiłki. Deleguje się głównie domowników, którzy nabyli prawo do spadku, tzn. małżonka oraz dzieci, wnuki i rodzeństwo.

Od czasu do czasu zdarza się sytuacja, że zmarły nie posiadał bliskiej rodziny oraz dalekich krewnych. Wówczas wszystkie pozostawione dobra (majątek, renta rodzinna) są przyznawane zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego.

Należy jednak wiedzieć, że przejęcie praw pracowniczych nie ma nic wspólnego z dziedziczeniem. Zatem jeśli zmarły pracownik napisał testament nie ma on odniesienia do procedur związanych z ostatnim miejscem pracy.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jak zakupić dobrze usytuowaną nieruchomość?
Next Kto płaci podatek za nagrodę jubilerską?

You might also like

Kiedy zwolnienie podwładnego jest możliwe?

W zgodzie z przepisami zwolnienie pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę może mieć miejsce tylko w konkretnych sytuacjach. Inaczej mówiąc nie zawsze przełożony może odsunąć podwładnego z pracy. Jak

Co odpowiedzieć na pytanie o powód zmiany pracy?

Rozmowy kwalifikacyjne, a następnie wdrożenie nowego pracownika w obowiązki, wymaga od pracodawcy dużego nakładu czasu, energii oraz środków finansowych. Dlatego też przekonywującym wydaje się fakt, że pracodawca chcąc nie ponosić

Czy własna firma to duże obciążenie?

Zarejestrowanie swojej działalności gospodarczej to duże wyzwanie. Wymaga mnóstwo odpowiedzialności, sumienności i pokaźnego wkładu własnego. Jakie zagrożenia stwarza prowadzenie firmy? Czy naprawdę trudno kierować przedsiębiorstwem? Jest wiele powodów, dla których

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply