Składamy wniosek o paszport dla dziecka
Ustawa z dnia 25 maja 2012 r. wprowadziła kilka istotnych zmian w sprawie ubiegania się o paszporty dla dzieci.
Przede wszystkim wydłużono termin ważności paszportów. Dokument dzieci poniżej 5 roku życia jest ważny 5 lat. Wnioski mogą składać rodzice dzieci od 1 roku życia, a nie jak było wcześniej od 5 roku.
Prawo do ubiegania się o paszport dla małoletniego mają rodzice lub prawni opiekunowie. Istnieje możliwość składania wniosku przez jednego z rodziców przy założeniu pisemnej zgody drugiego. Orzeczenie sądu rodzinnego może uchylić się do wydania dokumentu bez zgodny jednego z rodziców w sytuacjach szczególnych.
W Polsce paszporty wydawane są przez wojewodów właściwych lokalizacji związanych z miejscem zameldowania. Za granicą prawo to ma konsul. W przypadku braku stałego miejsca zamieszkania udajemy się do wojewody obszaru, na którym obecnie przebywamy. Oplata za złożenie takiego wniosku to 30 złoty.
Dokument wydany przez wojewodę jest ważny przez:
– dla dzieci od roku do 13 lat przez 5 lat. Wyjątkiem jest tu paszport tymczasowy dla dzieci do 5 lat, którego termin ważności upływa w ciągu 1 roku.
– dla dzieci powyżej 13 roku dokument ważny jest przez 10 lat.
Zgodnie z prawem zawartym w ustawie z 25 maja 2012 roku o dokumentach paszportowych, uprawionym do odbioru jest jeden z rodziców bądź opiekunów prawnych.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Prawo dziecko do lekarza
Konstytucyjnym prawem każdego dziecka w Polsce jest nieograniczony dostęp do opieki medycznej. Dodatkowo na straży tych praw stoi Rzecznik Praw Dziecka, który monitoruje wszystkie niepokojąc sytuacje i stara się karać
Nowe zasady przyznawania becikowego
Od początku roku w życie weszły nowe ustalenia w sprawie becikowego. Podstawowa zmiana polega na tym, że wysokość świadczenia becikowego zależeć będzie od wysokości wynagrodzenia rodziców. Oznacza to, że największe
Czym zajmuje się Rzecznik Praw Dziecka?
Na straży respektowania praw dziecka w Polsce stoi powołany specjalnie w tym celu Rzecznik Praw Dziecka. Pełni bardzo ważną rolę społeczną, stanowi pomoc prawną dzieciom i ich rodzinom oraz monitoruje
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 10:54