Skąd partie polityczne mają pieniądze na działanie?
Wybory to ważny dzień dla dalszej polityki państwa. Każdy głos oddany na konkretną partie oznacza dla niej dodatkowe środki w ramach subwencji państwowej.
Okres kampanii to gorączkowy czas nie tylko dla polityków. Obywatele spotykają się z zapewnieniami o poprawie sytuacji politycznej na każdym kroku. Politycy liczą na wygrana swojej partii, otrzymanie dodatkowych mandatów i środków pieniężnych.
Podstawowym źródłem finansowania kampanii wyborczej partii politycznej w Polsce jest subwencja. W ustawie o partiach politycznych znajdziemy zasady przyznawania subwencji. Podstawowym kryterium jej zróżnicowania jest ilość głosów otrzymanych przez obywateli podczas wyborów. Prawo do pieniędzy otrzymują grupy polityczne z minimum 3% poparciem ze strony obywateli.
W przypadku koalicji współpracujące partie muszą uzyskać łącznie minimum 6-procentowe poparcie obywateli. Uzyskane pieniądze są dzielone dla każdej partii według wcześniejszych ustaleń koalicji. Umowa koalicyjna zawierająca m.in. proporcje podziału środków z subwencji powinna być zarejestrowana w Państwowej Komisji Wyborczej.
Ważnym aspektem jest fakt, iż nie ustalenie podziału środków pochodzących z subwencji wstrzymuje ich wypłatę wszystkim partiom wchodzącym w koalicje.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
W jaki sposób można zagłosować przebywając poza granicami kraju?
Gdy chcemy wziąć udział w wyborach i zagłosować a przebywamy poza granicami państwa nie oznacza to, że nie możemy tego zrobić. Istnieje kilka zasad, które określają warunki uczestnictwa w wyborach
Jak wybiera się wójta gminy?
Zawód wójta znany jest w Polsce od dawna. Jego prawa i zobowiązania ewoluowały przynajmniej kilka razy, aczkolwiek od jakiegoś czasu pozostają niezmienne. Jakie zatem zadania powinien wykonywać wójt? Na jakich
Wszystko o wyborach parlamentarnych
W Polsce parlament jest dwuizbowy. Składa się z Sejmu i Senatu, które zajmują się sprawowanie władzy ustawodawczej. Wybory do parlamentu przeprowadzane są raz na cztery lata według ustalonych prawnie zasad.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!