Skąd partie polityczne mają pieniądze na działanie?

Skąd partie polityczne mają pieniądze na działanie?

Wybory to ważny dzień dla dalszej polityki państwa. Każdy głos oddany na konkretną partie oznacza dla niej dodatkowe środki w ramach subwencji państwowej.

Okres kampanii to gorączkowy czas nie tylko dla polityków. Obywatele spotykają się z zapewnieniami o poprawie sytuacji politycznej na każdym kroku. Politycy liczą na wygrana swojej partii, otrzymanie dodatkowych mandatów i środków pieniężnych.

Podstawowym źródłem finansowania kampanii wyborczej partii politycznej w Polsce jest subwencja. W ustawie o partiach politycznych znajdziemy zasady przyznawania subwencji. Podstawowym kryterium jej zróżnicowania jest ilość głosów otrzymanych przez obywateli podczas wyborów. Prawo do pieniędzy otrzymują grupy polityczne z minimum 3% poparciem ze strony obywateli.

W przypadku koalicji współpracujące partie muszą uzyskać łącznie minimum 6-procentowe poparcie obywateli. Uzyskane pieniądze są dzielone dla każdej partii według wcześniejszych ustaleń koalicji. Umowa koalicyjna zawierająca m.in. proporcje podziału środków z subwencji powinna być zarejestrowana w Państwowej Komisji Wyborczej.

Ważnym aspektem jest fakt, iż nie ustalenie podziału środków pochodzących z subwencji wstrzymuje ich wypłatę wszystkim partiom wchodzącym w koalicje.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Czym zajmuje się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie?
Next Zakazy wchodzenia do wody

You might also like

Wybory 0 Comments

Jak przeprowadzić protest wyborczy?

W zgodzie z przepisami dowolne głosowanie odbywa się według ustalonych reguł oraz w odniesieniu do odpowiednich ustaw. Jeśli pogwałcone zostaną nawet nieistotne punkty lub procedury trzeba o tym mówić. Czy

Wybory 0 Comments

Wszystko o wyborach parlamentarnych

W Polsce parlament jest dwuizbowy. Składa się z Sejmu i Senatu, które zajmują się sprawowanie władzy ustawodawczej. Wybory do parlamentu przeprowadzane są raz na cztery lata według ustalonych prawnie zasad.

Wybory 0 Comments

Charakterystyka lokalnego referendum

Wśród społeczności lokalnych dość często spotkać można głosowanie w sprawach ważnych dla miejscowych społeczności. Mowa oczywiście o referendum, które stanowi opinię mieszkańców małej miejscowości na sporny temat. Kiedy organizacja referendum

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply