„Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2014”

„Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2014”

W III kwartale 2014 roku w serwisie Pracuj.pl opublikowano 99 128 ofert pracy. Mimo niektórych rynkowych danych kwestionujących ożywienie gospodarcze, liczba ofert pracy w serwisie Pracuj.pl wzrasta z kwartału na kwartał. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, największy popyt odnotowano na specjalistów od sprzedaży. Optymizmem napawa utrzymujący się wzrost zapotrzebowania na pracowników ds. HR.

• 99 128 ofert pracy na portalu Pracuj.pl w III kwartale 2014 roku
• 40% wszystkich ogłoszeń o pracę skierowanych było do pracowników sprzedaży
• 8% więcej niż w II kwartale ofert pracy dla kontrolerów finansowych
• 12% więcej niż w II kwartale ofert pracy dla pracowników HR
• Prawie 10% więcej ofert pracy niż w II kwartale dla pracowników produkcji

Gdzie najłatwiej znaleźć zatrudnienie?

Najwięcej ofert pracy pochodziło z branży handel i sprzedaż oraz branży bankowość, finanse, ubezpieczenia. Na trzecim miejscu uplasowała się branża związana z telekomunikacją i zaawansowanymi technologiami. Prawie 30% ofert pracy pochodziło z firm zatrudniających ponad 250 osób. Jak co kwartał, najłatwiej zaleźć pracę w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. 22% ofert pracy pochodziło z województwa mazowieckiego, 10% z województwa dolnośląskiego i niemal 10% z województwa wielkopolskiego.

Wielka czwórka – sprzedaż, obsługa klienta, finanse, IT

Najwięcej ofert pracy skierowanych było do specjalistów ds. sprzedaży (prawie 40% wszystkich ogłoszeń o pracę). Po kilkanaście tysięcy ofert pracy przeznaczonych było również dla specjalistów ds. obsługi klienta (18 256 ofert), finansistów i informatyków.

Porównując do liczby ofert w II kwartale 2014 roku, duży wzrost zapotrzebowania obserwujemy na handlowców związanych z motoryzacją (wzrost ofert o 15%). Może to świadczyć o tym, że Polacy odczuwają koniec kryzysu i są gotowi na większe wydatki, jak zakup samochodu. Potwierdzają to dane Centralnej Ewidencji Pojazdów, która odnotowała do tej pory kilkunastoprocentowy wzrost rejestracji nowych aut w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku. Sezonowo zwiększa się również zapotrzebowanie na handlowców związanych z rolnictwem (wzrost liczby ofert o 25%).

Dla osób odpowiedzialnych za finanse ofert pracy było ponad 16 tys. Najwięcej ogłoszeń o pracę skierowanych jest do analityków i księgowych. Stale wzrasta zapotrzebowanie na analityków od kwestii ryzyka w bankowości (7% więcej niż w II kwartale) i kontrolingu (8% więcej niż II kwartale).

Informatycy jak co kwartał również mogli przebierać w ofertach, w serwisie opublikowano dla nich 14 370 ofert. Ponad połowa ogłoszeń o pracę dedykowana jest programistom. Porównując do II kwartału rośnie przede wszystkim zapotrzebowanie na Architektów IT (wzrost o 25%). Duży wzrost zapotrzebowania oraz wysokie wymagania stawiane przed Architektem IT sprawiają, że jest on jednym z najlepiej opłacanych zawodów wśród informatyków.

Rośnie popyt na specjalistów ds. HR

Kolejny kwartał rośnie zapotrzebowanie na osoby odpowiedzialne za HR. W porównaniu do II kw. 2014 roku ofert pracy dla tych specjalistów było o 12 proc. więcej. Prawie 15% wzrost ofert odnotowywano dla specjalistów ds. rekrutacji i employer brandingu. Wzrasta też rola strategicznego podejścia do HR. Ogłoszeń o pracę dla osób zarządzających HR było o 16% więcej niż w zeszłym kwartale. Oznacza to, że firmy nie tylko planują zatrudniać, lecz także będą przykładać większą wagę do utrzymania obecnych pracowników.

Produkcja pesymistyczna, ale zatrudnia

Mimo że PMI, indeks badający nastroje w produkcji, był we wrześniu na poziomie 49,5 co oznacza, że większość producentów odczuwa pogorszenie koniunktury, w serwisie Pracuj.pl opublikowano o 10% więcej ofert pracy dla pracowników produkcyjnych niż w II kwartale. Najczęściej poszukiwano specjalistów, którzy będą m.in. odpowiedzialni za optymalizację procesu produkcji. Być może zwiększenie zatrudnienia przełoży się w dłuższym czasie na obniżenie kosztów produkcji.

Udane wakacje

III kwartał jest kwartałem wakacyjnym, co sprawia, że pracodawcy przeprowadzają mniej rekrutacji, a i pracownicy są mniej zainteresowani poszukiwaniem pracy. Te wakacje były jednak wyjątkowo udane; w porównaniu do zeszłego kwartału w serwisie Pracuj.pl opublikowano kilka tysięcy ofert pracy więcej, a użytkownicy portalu wysłali w lipcu o 16% więcej CV niż w minionym roku. Wakacje również były udane dla osób szukających pracy w turystyce. Piękna pogoda sprzyjała optymizmowi pracodawców z tej branży, opublikowali oni o 27% więcej ofert niż przed rokiem.

Komentarz Przemysława Gacka, prezesa zarządu Grupy Pracuj SA:

Mimo danych z gospodarki, które poddają w wątpliwość ożywienie gospodarcze, kwartalna liczba ofert pracy w serwisie Pracuj.pl systematycznie rośnie, zbliżając się do 100 000. Mimo tego, że nastroje w polskim przemyśle są nieznacznie lepsze niż w sierpniu, nadal większość firm (choćby poprzez wskaźnik PMI) sygnalizuje pogarszającą się koniunkturę. Za to nasz „wewnętrzny” wskaźnik nastrojów pracodawców, czyli liczba zamieszczanych przez nich ogłoszeń rekrutacyjnych pokazuje, że firmy nadal nie straciły dobrych nastrojów. Pytanie brzmi, czy dalsza niepewna sytuacja na Wschodzie nie przełoży się w kolejnym kwartale na większą ostrożność w rekrutacjach.

Trzeci kwartał jest kwartałem wakacyjnym, zwyczajowo zarówno pracodawcy jak i poszukujący pracy są mniej aktywni. W tym roku jednak użytkownicy serwisu wysłali o 16% więcej aplikacji niż rok temu co oznacza, że i pracownicy odczuwają, że koniunktura sprzyja poszukiwaniu pracy.

Wielka czwórka pozostaje bez zmian, pracodawcy najczęściej poszukują handlowców, osób do obsługi klienta, finansistów i informatyków, jednak piękna pogoda w wakacje przełożyła się także na ożywienie w branży turystycznej. Pracodawcy z tej branży zamieścili w naszym serwisie ponad 25% więcej ofert niż przed rokiem.

 

Materiał prasowy

Previous AIG wprowadza nowe ubezpieczenie od porwań i okupu/wymuszenia
Next Ile będzie kosztowało OC dla tzw. „anglików”?

You might also like

Dla kogo odpowiednia franczyza?

W ciągu ostatnich 9 lat potroiła się liczba przedsiębiorców prowadzących działalność franczyzową. Z czego wynika rosnąca popularność tego modelu biznesowego? Kto najczęściej zostaje franczyzobiorcą? Szacuje się, że w 2014 roku

Jakie dofinansowanie dla międzynarodowych przedsiębiorców?

Aktualnie na terenie Polski otwiera się dużo przedsiębiorstw, które planują świadczyć swoje usługi poza granicami. Zazwyczaj chodzi o rynek europejski, który daje wiele możliwości działania i nadziei na konkretny zysk.

W jaki sposób zgromadzić środki na start?

Prawie każdy właściciel, który planuje otwarcie i rozwój swojej działalności gospodarczej boryka się z problemami finansowymi. Bardzo trudno pozyskać środki na start i zakupić potrzebne sprzęty oraz opłacić początkowe wydatki.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply