RPP: stopy procentowe bez zmian

RPP: stopy procentowe bez zmian

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

• stopa referencyjna 2,00% w skali rocznej;
• stopa lombardowa 3,00% w skali rocznej;
• stopa depozytowa 1,00% w skali rocznej;
• stopa redyskonta weksli 2,25% w skali rocznej.

Wzrost aktywności gospodarczej na świecie pozostaje umiarkowany, przy czym sytuacja gospodarcza w poszczególnych krajach jest zróżnicowana. W Stanach Zjednoczonych wzrost gospodarczy w III kw. utrzymał się na relatywnie wysokim poziomie. W strefie euro natomiast dynamika PKB – mimo nieznacznego przyspieszenia – pozostała niska, a wskaźniki koniunktury sygnalizują możliwość utrzymywania się niskiego wzrostu aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach. Towarzyszy temu relatywnie niska dynamika PKB w największych gospodarkach wschodzących, która w ostatnim okresie osłabiła się w Rosji i Chinach.

W ostatnim miesiącu nadal obniżały się ceny ropy naftowej. Wraz z umiarkowanym tempem wzrostu gospodarczego na świecie sprzyja to utrzymywaniu się bardzo niskiej inflacji w wielu krajach. W najbliższym otoczeniu Polski – w tym w strefie euro oraz krajach Europy Środkowo-Wschodniej – inflacja pozostaje zbliżona do zera.

Główne banki centralne nadal prowadzą ekspansywną politykę pieniężną, utrzymując stopy procentowe na historycznie niskich poziomach, a Europejski Bank Centralny i Bank Japonii realizują programy skupu aktywów.

W Polsce, w III kwartale roczna dynamika PKB obniżyła się do 3,3% r/r (z 3,5% w II kw.). Stabilnemu wzrostowi konsumpcji towarzyszyło przyspieszenie wzrostu inwestycji. Równocześnie spowolnił wzrost eksportu i importu. W rezultacie wkład eksportu netto do wzrostu PKB pozostał ujemny. Dane za październik wskazują, że dynamika produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej pozostały na niskim poziomie, a produkcja budowlano-montażowa obniżyła się. Towarzyszy temu stabilny wzrost akcji kredytowej zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw.

Według BAEL w III kw. nastąpiło przyspieszenie wzrostu liczby pracujących w gospodarce, co przyczyniło się do dalszego spadku bezrobocia. Jednocześnie presja płacowa pozostaje ograniczona, na co wskazuje utrzymująca się umiarkowana dynamika wynagrodzeń w gospodarce.

W październiku dynamika cen konsumpcyjnych obniżyła się do -0,6% r/r. Towarzyszyło temu obniżenie wskaźników inflacji bazowej, co potwierdza brak presji popytowej w gospodarce. Utrzymał się także spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu, co wskazuje na brak presji kosztowej w gospodarce. Towarzyszą temu bardzo niskie oczekiwania inflacyjne przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

W ocenie Rady dokonane w październiku dostosowanie polityki pieniężnej oraz utrzymujący się – mimo pewnego spowolnienia – stabilny wzrost gospodarczy ograniczają ryzyko utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie. W związku z tym Rada postanowiła pozostawić stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Jednocześnie Rada podkreśla, że w otoczeniu polskiej gospodarki utrzymuje się niepewność co do przyszłej koniunktury. Jeśli napływające dane będą potwierdzały spowolnienie dynamiki aktywności gospodarczej oraz utrzyma się niski wzrost w otoczeniu polskiej gospodarki, to Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej.

 

Materiał prasowy

Previous Którą lokatę powinien wybrać klient indywidualny?
Next Bon Voyage, czyli bezpieczeństwo w podróży

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Jak poradzić sobie z rozwodem?

Radca prawny pomoże nam nie tylko w przygotowaniu pozwu, ale również ułatwi przejście przez cały rozwód. Dlaczego dokładnie warto poprosić o kompleksową pomoc prawną przy oficjalnym zakończeniu małżeństwa? O czym

Wiadomości 0 Comments

Bezcłowy handel między UE a Kanadą coraz bliżej. Umowa CETA budzi dużo nadziei, ale i wątpliwości

Zniesienie 98 proc. ceł w celu pobudzenia handlu i wprowadzenie zachęty do inwestycji – to jedne z założeń umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Do ostatecznego podpisania dokumentu może dojść pod

Wiadomości 0 Comments

Firmy pośrednictwa finansowego przedstawiły swoje propozycje regulacji rynku

Ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami finansowymi może doprowadzić do likwidacji pośrednictwa kredytowego w Polsce – oceniają firmy z branży. Jako alternatywę dla zakazu prowizji od banków postulują m.in. rozdzielenie pośrednictwa i doradztwa kredytowego oraz wprowadzenie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply