Rozwód a polisa ubezpieczeniowa

W ubiegłym roku w Polsce rozwiodło się ponad 66 tysięcy małżeństw. Wiele par nie zdaje sobie w pełni sprawy z konsekwencji jakie niesie ze sobą ślub, bowiem to nie tylko przysięga miłości i wierności, lecz także pakt prawny. Warto więc pamiętać, że decyzja o jego rozwiązaniu przysparza niekiedy wielu problemów i wiąże się nie tylko z opłatami, ale także z nowymi zobowiązaniami takimi jak np. alimenty. Expander radzi, by nagły zwrot w życiu wykorzystać na refleksje nad finansową ochroną siebie i rodziny.

Planowanie zakupu polisy na życie

Po rozstaniu wciąż jesteśmy odpowiedzialni za swój majątek, a przede wszystkim za utrzymanie dzieci. To dobry moment na zakup ubezpieczenia, bowiem w razie nieszczęśliwego zdarzenia to właśnie one, dotknięte konsekwencjami rozwodu, ucierpią dodatkowo zarówno emocjonalnie, jak i finansowo. Posiadanie polisy na życie i uposażenie dzieci na wypadek naszej śmierci, zagwarantuje im świadczenie, które chociaż nie zastąpi rodzica, z pewnością pomoże odnaleźć się w trudnej sytuacji i usamodzielnić. Zakup stosownego produktu ubezpieczeniowego stanowi więc istotne zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, a polisa na życie powinna wchodzić w zakres planu finansowego. Gwarancja wypłaty świadczenia wtedy, gdy najbliżsi będą tego najbardziej potrzebować z pewnością warta jest wszystkich środków przeznaczonych na zakup ubezpieczenia.

Aktualna polisa na życie

Jeżeli już posiadamy polisę, nie warto z niej zrezygnować. Dobrym pomysłem będzie natomiast zastanowić się, czy w obecnej sytuacji jej zakres nadal jest zgodny z oczekiwaniami. Należy pamiętać, że jeśli uposażony został współmałżonek, sam rozwód nie wpłynie w żaden sposób na ważność tego zapisu. Jeśli zatem nie chcemy, aby w razie śmierci świadczenie przypadło byłej żonie czy byłemu mężowi, warto dokonać stosownych zmian w polisie. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek o zmianę osoby uposażonej. To dobry moment, by wskazać inne osoby, na których nam zależy, np. swoje dzieci czy rodzinę można to zrobić w każdym momencie trwania polisy i jest to bezpłatne.

Co ważne, polisa nie wchodzi w skład podziału majątku. Oznacza to, że nie ma możliwości podzielenia ubezpieczenia pomiędzy współmałżonków w trakcie rozwodu, bowiem należy ona do jego posiadacza. Niezależnie od tego czy małżeństwo miało rozdzielność majątkową czy nie, a polisa została nabyta przed lub po ślubie, stanowi wyłącznie jego własność. Warto dodać, że także w przypadku dziedziczenia polisa na życie nie wchodzi w skład masy spadkowej.

Polisa dla singla

Fakt, że część osób po rozwodzie pozostaje sama, nie oznacza, że polisa nie jest już potrzebna. Zamiast rezygnować, wystarczy dostosować ją do obecnych potrzeb. Przykładowo można zmienić zakres ubezpieczenia np. dodając dodatkowy zakres ochrony. Przy wyborze ubezpieczenia dla singla większy nacisk powinien być położony na zdarzenia niezwiązane bezpośrednio ze śmiercią ubezpieczonego. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być ubezpieczenia wypadkowe. Należą one do ubezpieczeń osobowych, w których ochroną objęte jest życie i zdrowie ubezpieczonego. Nie są to jednak typowe polisy na życie ponieważ w tego typu rozwiązaniach świadczenie z tytułu śmierci stanowi dodatek, a samo ubezpieczenie jest finansowym zabezpieczeniem w przypadku powstania trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, powstania trwałego inwalidztwa, a także od umiarkowanych skutków wypadków (np. 30-40% uszczerbku na zdrowiu). Zazwyczaj wypłata następuje w takim procencie sumy ubezpieczenia w jakim procencie nastąpił uszczerbek na zdrowiu.

Nowa rodzina, nowa polisa

Po pewnym czasie od zakończenia związku, możemy zdecydować się na założenie nowej rodziny. W planach mogą pojawić się kolejne dzieci, a wraz z nimi nowe potrzeby. Może się zatem okazać, że obecna polisa jest niewystarczająca. W takiej sytuacji należy realnie ocenić potrzeby swoje i swoich bliskich. W chwili zawarcia związku małżeńskiego, narodzin czy adopcji dziecka, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość podwyższenia składki (np. o 10%, 20%, 30%), podnosząc tym samym sumę ubezpieczenia. Ubezpieczający składa wniosek o zadeklarowaną wartość procentową przed kolejną rocznicą polisy. Co ważne, zmiana taka nie wymaga dodatkowych badań lekarskich. Należy przy tym pamiętać, że życie po rozwodzie może ułożyć się na wiele sposobów i nigdy nie wiadomo jak potoczy się dalej. Warto natomiast bez względu na okoliczności zadbać o finansowe bezpieczeństwo zarówno dla siebie, jak i bliskich nam osób.

 

Michał Piestrzyński
Specjalista ds. Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych
Expander Advisors

Previous Dlaczego urząd skarbowy kontroluje firmowe samochody?
Next Jak działają czytniki RCP?

You might also like

Ubezpieczenia 0 Comments

Jakie składki na ubezpieczenie zdrowotne płacą rolnicy?

Wartość obowiązkowych opłat na ubezpieczenie zdrowotne rolników ustala raz w roku Minister Zdrowia. Na podstawie jego rozporządzenia raty nie wzrosną do końca 2014 roku. Dla gospodarstw rolnych o powierzchni mniejszej

Ubezpieczenia 0 Comments

Czy można oszczędzić, kupując OC i AC w pakiecie?

Produkty finansowe coraz częściej sprzedawane są w pakietach, dzięki czemu klienci płacą za nie mniej, niż gdyby mieli kupować je osobno. Dobrze obrazuje to przykład ubezpieczeń komunikacyjnych OC i autocasco

Ubezpieczenia 0 Comments

Nieruchomość inwestycja wymagająca zabezpieczenia

Zakup nieruchomości to często największa inwestycja w życiu. Co więcej, nie jest to zwykła lokata kapitału, a przede wszystkim tworzenie własnego miejsca na świecie, domu dla siebie i rodziny. Dlatego

1 Comment

  1. Judytaa
    17 września, 14:56 Reply
    W ubiegłym roku w Polsce rozwiodło się ponad 66 tysięcy małżeństw. Dlatego apeluję do młodych ludzi, żeby zastanowili się kilka razy zanim wezmą ślub.

Leave a Reply