Rodzaje przerw w czasie pracy

Rodzaje przerw w czasie pracy

Istniej kilka rodzajów przerw, jakie przysługują pracownikowi. Część z nich przysługuje na mocy prawa i pracodawca nie musi wyrażać na nie zgody.

Czas pracy obejmuje czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy na terenie miejsca pracy. Wymiar czasu jest okresem przepracowanych godzin pracownika w danym okresie rozliczeniowym.

Obowiązkiem pracownika jest udzielanie przerw pracownikowi. Są one udzielane ze względu na czas i rodzaj wykonywanej pracy. Niektóre grupy pracownicze mają przywilej korzystania z dodatkowych przerw.

Rodzaje przerw:

– przerwa na śniadanie- płatna- 15 minut,

– przerwa na lunch- niepłatna- 60 minut,

– przerwa w pracy na komputerze- płatna- 5 minut,

– przerwa dla młodocianego pracownika- płatna- 30 minut,

– przerwa dla niepełnosprawnego- płatna- 15 minut,

– przerwa wynikająca z przerywanego czasu pracy- płatna- 5 godzin,

– przerwa na karmienie piersią- płatna- 2 razy po 30 minut,

– przerwa dodatkowa dla pracownika pracującego w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, lub pracy o monotonnym ustalonym z góry tempie- płatna- czas ustalony jest w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracowników.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Komu przysługuje emerytura pomostowa?
Next Czym są programy specjalne dla bezrobotnych?

You might also like

Czym zajmuje się komisja BHP?

Komisja BHP powoływana jest w dużych przedsiębiorstwach, które zatrudniają ponad 250 podwładnych. Celem działania jest kontrola i monitorowanie bezpieczeństwa na stanowiskach pracy oraz respektowanie założeń regulaminu BHP. Jakie są szczegółowe

Praca 1Comments

Jakie zmiany w praktykach studenckich?

Każda osoba, która studiuje wie, że powinien odbyć specjalne praktyki studenckie. Stanowią one przygotowanie do przyszłej pracy oraz są początkowymi doświadczeniami branżowymi. Jakie zmiany szykują się w sposobie ich organizacji?

Jaką umowę podpisać z biurem rachunkowym?

Przedsiębiorcy korzystający z usług biur rachunkowych, powinni zawrzeć umowę współpracy, w której zawrą zasady postępowania w autentycznych wypadkach. Niejednokrotnie konkretne biura mają swoje formularze takich porozumień, nie znaczy to jednak,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply