Przywileje kobiet w ciąży

Kobieta brzemienna otrzymuje szczególne prawa, a firma ma obowiązek zapewnić jej stosowne warunki zawarte w Kodeksie Pracy.

Najważniejszym ujęciem przywilejów jest zakaz zwolnienia kobiety w ciąży.

W sytuacji, kiedy umowa o pracę na czas określony zostałaby rozwiązana po upływie trzeciego miesiąca ciąży, pracodawca ma obowiązek przedłużyć ją do dnia porodu. Tak samo klaruje się sytuacja przy umowie o dzieło czy okresie próbnym przekraczającym jeden miesiąc.

Odstępstwem od tej zasady jest przypadek, kiedy porozumienie jest zawarta na czas zastępstwa pracownika.

Czas ciąży i urlopu macierzyńskiego to czas, gdy kobieta w ciąży może być zwolniona w jednej sytuacji – rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy. Jednakże zgodę na ten proceder musi wyrazić organizacja związkowa. Następnym wyjątkiem jest czas próbny nieprzekraczający jednego miesiąca. Wtedy bez żadnych komplikacji można kobietę zwolnić.

Informacja o upadłości czy likwidacja firmy może być również uzasadnionym powodem do zwolnienia.

W takim przypadku pracodawca zobowiązany jest, by uzgodnić datę rozwiązania umowy z zakładową organizacją związkową.

Godziny i czas pracy są także ograniczone. W nocy i godzinach nadliczbowych kobieta ciężarna nie ma prawa pracować, nawet jak sama wyrazi na to zgodę. Pracownica może pracować maksymalnie 8 godzin dziennie i nie można jej delegować poza miejsce zamieszkania.

Kolejnym zobowiązaniem pracodawcy jest udostępnić pracownicy zwolnień na czas kontroli lekarskich. Zastrzeżeniem zwolnienia w trakcie wykonywania pracy na czas zabiegów, jest wskazanie lekarza i brak możliwości wykonania ich poza godzinami pracy.

Kobiety brzemienne mają więcej praw, między innymi ze względu na wzrost niżu demograficznego.

Paula Honc
www.gazetaprawo.net

Previous Zatrudnienie w ramach stosunku pracy
Next Jakie są prawa pracownika w zakresie dyskryminacji?

You might also like

Jak pracować mądrze i czerpać satysfakcję z pracy?

Jak pokazuje praktyka, nawet najbardziej wytężona praca nie zawsze jest gwarantem sukcesu czy samozadowolenia. Nie musimy jednak spędzać więcej czasu w biurze, by osiągnąć satysfakcjonujące życie zawodowe. Wystarczy, że zaplanujemy

Na jakich zasadach przydziela się urlopy okolicznościowe?

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę ma możliwość wzięcia urlopu okolicznościowego. Można go wykorzystać tylko w wyjątkowych przypadkach i po spełnieniu podstawowych warunków. Kiedy

Praca tymczasowa – czy warto?

Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy dorywczej. Jak podają statystyki, aż 46 milionów ludzi na całym świecie, z czego pół miliona w Polsce, było

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply