Procedura przesłuchania
Przesłuchanie to jeden ze sposobów pozyskiwania zeznań i relacji ze zdarzeń. Zwykle dotyczy świadków lub najbliższej rodziny. Osoby te posiadają informacje o przestępcy, ofierze, okolicznościach zdarzenia, istotnych szczegółach, tajemnicach i innych sprawach istotnych dla przebiegu śledztwa. Jak wygląda procedura przesłuchiwania? Jakie są prawa i obowiązki świadka oraz prokuratora?
Przede wszystkim przesłuchanie odbywa się w neutralnym miejscu i pomieszczeniu, które powinno mieć pozytywny wpływ na przekazywane zeznania. W pierwszej kolejności świadek informowany jest o swoich prawach i ewentualnych konsekwencjach w przypadku poświadczenia nieprawdy i wprowadzania w błąd organy ścigania. Następnie proszony jest o przekazanie swojej relacji ze zdarzenia. Na samym końcu padają pytania rozjaśniające kłopotliwe kwestie i sprawdzające wiarygodność przekazanych wiadomości. Mogą dotyczyć sprawy i wielokrotnie się powtarzać. Stosuje się wiele metod, które mają na celu przekazanie prawdziwych relacji.
Przesłuchanie może trwać nawet kilkanaście godzin, w szczególności jeśli chodzi o zabójstwo lub rozbicie dużej szajki przestępczej. Po całej procedurze sporządza się protokół z przesłuchania, który powinien zostać przedstawiony obu stronom i podpisany.
Aby przesłuchanie było zgodne z prawem obie strony muszą zachowywać się zgodnie z panującym zasadami, z poszanowaniem rozmówcy i respektem wobec zajmowanego stanowiska. Prokurator powinien wykazywać cechy bezstronnego i obiektywnego.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Przestępstwa cardingowe
Przestępstwa cardingowe od dobrej dekady znane są sądownictwu polskiemu. Związane są z nadużyciami kart płatniczych oraz kradzieżami z kont bankowych. Odbywają się z zastosowaniem nowoczesnych technik i trudno dostrzeganych metod.
W jakich sytuacjach stosuje się kary porządkowe?
Zazwyczaj kary porządkowe przyznaje się w przypadku próby ominięcia obowiązku zleconego przez sąd lub inną jednostkę państwową. Sankcje karne różnią się i w dużym stopniu uzależnione są od indywidualnej sytuacji.
Prawa i obowiązki świadka koronnego?
Świadek koronny to osoba, która wyraziła zgodę na przekazywanie informacji istotnych w całym postępowaniu pod warunkiem, że kara zostanie maksymalnie zminimalizowana. Świadek koronny to kluczowa postać w procesach sądowych, posiada
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!